Поврзи се со нас

Вести

Светски ден на детето – Што можеме да научиме од децата?

Објавено

на

Светскиот ден на детето се слави за да се потенцираат правата на децата на меѓународно ниво. Овој ден има за цел да го сврти вниманието на јавноста кон општествените обврски кон децата, како и кон актуелните проблеми со кои се соочуваат децата.Правата на децата се утврдени со Конвенцијата за правата на детето од 1989 година донесена од Обединетите нации, а основните принципи на Конвенцијата се:

Право на живот, опстанок и развој

Најдобар интерес на детето

Право на учество

Право на недискриминација

Детството е еден од најубавите периоди, кога сме безгрижни и кога учиме нови знаења и вештини преку игра кои ќе ни помогнат да бидеме независни, возрасни луѓе. Сепак, некаде на патот, додека растеме, многу работи што ги правевме и ги сакавме како деца остануваат зад нас. Да се ​​потсетиме денес што правевме во детството и што можеме да научиме од децата денес, како возрасни.

Игра и забава

Веројатно многу пати сте помислиле додека гледавте деца како играат во паркови: „Ах, добро за нив кога се мали и се деца“. Активностите што ги правевте надвор како дете не мора да застануваат кога ќе пораснете. Играјте со децата и направете добро на себе и на нив. Престојот надвор го зголемува внесот на витамин Д и општо е познато дека и боите ја зголемуваат креативноста.

Отпорност

„Паѓаат пет пати, се креваат шестиот пат”. Децата ја имаат оваа способност да скокаат веднаш по падот, иако можеби го повредиле коленото или ја излупиле брадата. По неколку секунди, тие се подготвени за нова акција и тој став на отпор треба да се одржи и да се користи како возрасен.

Ги цени ситниците

Дали некогаш сте забележале како реагира детето, бидејќи тој целосно се препушта на пообичен предмет во светот и ја открива неговата функција, форма, боја? Децата најмногу ги ценат ситниците, па од нив можеме да научиме дека и најмалото нешто треба да се цени.

Тие сонуваат за своите можности

Децата без страв го откриваат светот. Тие му приоѓаат на животот со раширени раце и со љубопитни погледи со желба да научат, да пробаат и да апсорбираат сè. Јасно дефинираните цели можат да ја зголемат среќата, наспроти апстрактните. Секојдневно мечтаење го стимулира мозокот и го прави буден. Покрај тоа, сонувањето и глумата што ги практикувавме преку игра не се само активности за децата, туку тие ја развиваат и интелигенцијата.

Попладневна дремка

Само 20 минути одмор може да ви помогне подобро да се фокусирате на задачите. Спиењето ги подобрува учењето и меморијата и ја поттикнува креативноста и добро расположение.

Уживање

Гледањето на небото кога е облачно е поинтересно од гледањето телевизија. А дождот не е нешто што го колнеш, туку нешто во што уживаш. Од децата можеме да научиме дека треба да уживаме во секоја ситуација.

Контакт со природата

Децата, повеќе од сè, сакаат да бидат на чист воздух, да трчаат, да скокаат, да играат на песок. Ова е единствениот начин на кој можат да ги изостри своите сетила и да ја почувствуваат секоја ситница на која ние возрасните не обрнуваме внимание. Исклучете ги телефоните, излезете во паркот и дишете свеж воздух.

Смејте се!

Децата секогаш имаат причина да се смеат, иако на возрасните им изгледа премногу глупаво. Не ве интересира што мисли некој, смејте се на најобичните работи што ви паѓаат на ум. Кога и да е, каде и да е.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 3 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 3 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 5 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 5 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 8 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 9 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 10 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 12 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 13 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 15 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Fëmijë dhe prindër

Dita botërore e fëmijës- Çka mundemi të mësojmë nga fëmijët?

Објавено

на

Dita botërore e fëmijës festohet që të theksohen të drejtat e fëmijëve në nivel ndërkombëtar. Kjo ditë ka për qëllim t’a kthej vëmendjen e publikut ndaj detyrimeve shoqërore ndaj fëmijëve, si dhe ndaj problemeve aktuale me të cilat ballafaqohen fëmijët. Të drejtat e fëmijëve janë të vendosura me Konventën për të drejtat e fëmijëve nga viti 1989 të sjellura nga Shtetet e bashkuara, kurse principet kryesore të Konventës janë:

E drejta për jetë, mbijetesë dhe zhvillim

Interes më i mirë i fëmiut

E drejtë për pjesëmarrje

E drejtë për jo diskriminim

Fëmijëria është një nga periudhat më të bukura, kur jemi pa brenga dhe kur mësojmë njohuri të reja dhe aftësi nëpërmjet lojës të cilat do të na ndihmojnë të jemi njerëz të pavarur, të rritur. Megjithatë, diku gjatë rrugës, derisa rritemi, shumë gjëra të cilat i bënim dhe i donim si fëmijë mbesin pas nesh. Të rikujtohemi sot se çka bënim në fëmijëri dhe çka mundemi të mësojmë nga fëmijët sot, si të rritur.

Lojë dhe argëtim

Me siguri shumë herë keni menduar derisa shikonit fëmijë si luajnë në park: “Ah, mirë për ato kur janë të vegjël dhe janë fëmijë”. Aktivitetet të cilat i bënit jashtë si fëmijë nuk ka nevojë të ndalojnë kur të rriteni. Luani me fëmijët dhe bëjini mirë vetes dhe atyre. Qëndrimi jashtë e zmadhon hyrjen e vitaminës D dhe në përgjithësi është e njohur se ngjyrat se ngjyrat e zmadhojnë kreativitetin.

Qëndrueshmëri

“Bijnë pesë herë, ngrihen herën e gjashtë”. Fëmijët e kanë këtë aftësi të kërcejnë menjëherë pas ramjes, edhe pse ndoshta e kanë lënduar gjurin ose e kanë qëruar mjekrën. Pas disa sekondash, ato janë të përgatitur për aksion të rri dhe ai qëndrim i rezistencës duhet të mirëmbahet dhe të shfrytëzohet si i rritur.

I vlerëson imtësirat

A keni vërejtur ndonjëherë si reagon fëmiju, pasi që ai tërësisht e lë veten në sendin më të thjeshtë në botë dhe e zbulon funksionin, formën, ngjyrën? Fëmijët më së shumti i vlerësojnë imtësirat, pra nga ato mundemi të mësojmë se edhe gjëja më e vogël duhet të vlerësohet.

Ato ëndërrojnë për mundësitë e tyre

Fëmijët pa frikë e zbulojnë botën. Ato i qasen jetës me krahë të hapura dhe me shikime kurioze të mbushura me dëshirë për të mësuar, për të provuar dhe të thithin gjithçka. Qëllimet qartë të definuara mund t’a zmadhojnë lumturinë, përkrah atyre abstrakte. Ëndërrimi i përditshëm e stimulon trurin dhe e bën të zgjuar. Përkrah asaj, ëndërrimi dhe aktrimi që i praktikojmë përmes lojës nuk janë vetëm aktivitete për fëmijët, por ato e zhvillojnë edhe inteligjencën.

Një sy gjumë pasdite 

Vetëm 20 minuta pushim mund t’ju ndihmojë më mirë të fokusoheni tek detyrat. Të fjeturit e përmirëson mësimin dhe kujtesën dhe e ngacmon kreativitetin dhe disponimin e mirë.

Kënaqësi

Shikimi i qiellit kur është me rre është më interesant se të shikuarit televizor. Kurse shiu nuk është diçka që e mallkon, por diçka me të cilën kënaqesh. Nga fëmijët mund të mësojmë se duhet të kënaqemi në secilën situatë.

Kontakt me natyrën

Fëmijët, më shumë se gjithçka, duan të jenë në ajër të pastër, të vrapojnë, të kërcejnë, të luajnë në rërë. Kjo është mënyra e vetme në të cilin mund t’i mprehin shqisat e tyre dhe t’a ndjejnë çdo imtësi së cilës ne të rritur nuk kushtojmë vëmendje. Shkyqni celularët, dilni në park dhe merrni ajër të pastër.

Qeshni!

Fëmijët çdoherë kanë arsye për të qeshur, edhe pse të rriturve mund t’ju duket budallallëk. Nuk ju intereson çka dikush mendon, qeshni për sendet më të thjeshta të cilat ju bien ndërmend. Kurdo qoftë, kudo qoftë.

Популарно изминативе 100 дена