Поврзи се со нас

Вести

Светски ден на книгата-Да ги негуваме и браниме книгите како симбол на надеж и дијалог

Објавено

на

  Книгите се сила за справување со современите предизвици, за разбирање на политичката и економската реалност и за борба со нееднаквостите и дезинформациите. Раскажувањето приказни е неверојатно ефикасна алатка за едукација на помладите генерации, вели Одре Азуле, генерална директорка на УНЕСКО, во годишната порака по повод Светскиот ден на книгата и авторското право – 23 Април.

  Истакнува дека издавачката индустрија  се соочува со големи пресврти, особено дигиталната трансформација, а предизвиците станале премногу јасни за време на KОВИД-19, кога падот на приходите ја зголеми ранливоста на авторите и продавачите на книги, како и другите креативни професионалци, а културната разновидност, исто така, беше загрозена бидејќи се намали бројот на објавени наслови.

  -Во неизвесни времиња, мораме да ги негуваме и браниме книгите како симболи на надеж и дијалог. Ова значи да се солидаризираме со професионалците кои го шират нашето книжевно наследство – писатели, уредници, издавачи и преведувачи. Додека градат мостови низ континентите и културите, овие професионалци мора да бидат заштитени и да се признае нивната вредност. УНЕСКО е цврсто посветен на оваа цел. Во време кога дигиталната технологија го менува лицето на издавачката индустрија, ние се залагаме за правично наградување на авторите и заштита на културната различност, се наведува во пораката на генералната директорка на УНЕСКО.

  Светскиот ден на книгата и авторското право е прогласен од Организацијата на ОН за образование, наука и култура во 1995 година за да се промовира читањето, објавувањето и авторските права. Избран е 23 април –датумот на кој во 1616 година починале тројца големи книжевни автори – Вилијам Шекспир, Мигел де Сервантес и Инка Гарсиласо де ла Вега.

  Во 2001 година УНЕСКО ја воспостави и програмата Светска престолнина на книгата.  Престолнина во 2022 година е мексиканскиот град Гвадалахара кој ќе има  едногодишна програма фокусирана на улогата на книгите и читањето во поттикнувањето општествени промени, борбата против насилството и градењето култура на мир.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 6 дена

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Вестипред 3 часа

  За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

  Гостиварпред 4 часа

  Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Здравје и убавинапред 5 часа

  Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

  Гостиварпред 5 часа

  Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

  Рецептипред 6 часа

  Десерт за денес: Сочен колач со цреши

  Македонијапред 7 часа

  Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Вежба делотворна против целулит

  Занимливостипред 18 часа

  (ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

  Гостиварпред 20 часа

  Физички напади во Гостивар и во Беловиште

  Македонијапред 20 часа

  Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

  Гостиварпред 21 час

  Во Гостивар приведени двајца мажи и 36 годишна жена

  Спортпред 24 часа

  Бесплатен влез за дуелот на македонската кошаркарска репрезентација со Украина

  Гостиварпред 1 ден

  Во понеделник старт на Летното училиште за деца во Гостивар: Лето без мобилен, со разни активности!

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена