Поврзи се со нас

Култура

Светски ден на поезијата – вистинските зборови во совршен ред

Објавено

на

  Денешниот датум, 21-ви март го обединува светот преку безграничната моќ на стиховите. УНЕСКО го одреди овој ден во 1999 година како Меѓународен ден на поезијата, препознавајќи ја како уникатен начин на експресија на креативниот дух на човековиот ум.

  Една од главните цели е да се поддржи јазичната разновидност преку поетски израз и да им понуди на загрозените јазици можност да бидат слушнати во нивните заедници. Да го охрабри враќањето на усната традиција на поетски рецитали, да се промовира учењето поезија, да се врати на дијалогот меѓу поезијата и другите уметности и да им се даде поддршка на малите издавачи и создавање атрактивна слика за поезијата во медиумите.

  Во продолжение уживајте во стихови од автори кои оставиле траен поетски белег.

  Пабло Неруда – Забрането е

  Забрането е да плачеш, а ништо да не научиш,
  да се разбудиш, а да не знаеш што со себе,
  да се плашиш од сопствените спомени.

  Забрането е да не се смееш на проблемите,
  да не се бориш за она што го сакаш,
  да се откажеш од сè поради сопствениот страв
  да ги оствариш своите соништа.

  Забрането е да ги оставиш своите пријатели,
  не обидувајќи се да разбереш сè што заедно сте проживеале,
  и да ги бараш само тогаш кога ти требаат.

  Забрането е да не се биде свој пред другите,
  да се преправаш пред луѓето кои не ти значат,
  да изигруваш кловн за да те запаметат,
  и да заборавиш на оние што навистина се грижат за тебе.

  Забрането е да не направиш сè за себе самиот,
  да бидеш уплашен од животот и од она на што тој те обврзува,
  да не живееш секој ден до последниот здив.

  Забрането е да ти недостига некој без радост,
  да ги заборавиш неговата насмевка и очите,
  само затоа што тој избрал поинаков пат од твојот,
  забрането е да заборавиш на неговото минато
  и да го замениш за неговата сегашност.

  Забрането е да не се обидуваш да ги сфатиш другите,
  да сметаш дека нивниот живот е поважен од твојот,
  не спознавајќи дека секој има свој пат и слава.

  Забрането е да не создаваш сопствена приказна,
  да немаш миг за оние на кои им требаш,
  не разбирајќи дека животот е она што се дава,
  но исто така и она што се зема.

  Забрането е да не ја бараш среќата,
  да не го живееш животот со позитивен став,
  не сметајќи дека секогаш можеме да бидеме подобри;

  Забрането е да заборавиш дека без тебе
  овој свет не би бил истиот.

   

  Матеја Матевски – Ѕвона

   

  Некаде ѕвони. Некаде далеку ѕвони.

  звуците се бранови на ветрот

  низ тревите подгонети.

   

  Некаде ѕвони. Продолжително и нежно.

  Глуво е сè. Сал ритамот

  плиска по брегот на железото.

   

  Некаде ѕвони. Шибни ме високо и бездно

  Бегајте низ кафезот звучен

  глуво и безнадежно.

   

  Некаде ѕвони. Малечок ѕвонам и врискам.

  Сè е затворено. Опчинет

  за звуците сум виснал.

   

  Некаде ѕвони. Удри ме. Колку сум храбар а питом.

  Време, удри и ти по споменот

  грубо и незаситно.

   

  Некаде ѕвони. Премногу дамна и сега.

  Сè боли, небо. По тревата

  на звуците познати легни ме.

   

  Орхан Вели – Убаво време

  Овие убави времиња ме уништија.
  На вакво време си дадов отказ
  кога бев службеник во вакуфот.
  На вакво време пропушив.
  На вакво време се заљубив.
  На вакво време почнав да заборавам
  да носам дома леб и сол.
  И, секогаш на вакво време ми се враќа
  болеста да пишувам стихови.
  Овие убави времиња ме уништија.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 9 минути

  Гостиварската полиција приведе 2 лица кај кои е пронајдена марихуана

  Македонијапред 24 минути

  Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози

  Музикапред 28 минути

  Александар Тодороски победник на Макфест 2021

  Здравје и убавинапред 1 час

  Домат – чувар на срцето полн со витамини

  Гостиварпред 13 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 15 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 18 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 20 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 22 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 22 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 1 ден

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Гостиварпред 2 недели

  Да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, бара иницијативата „Гостивар кој го сакам“

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!