fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Светски ден против пушење – „Не дозволувајте цигарите да ви го одземат здивот“

Објавено

на

Последниот ден од месец мај, секоја година се добележува како Светски ден против пушењето. Годинешното мото на денот гласи: „Не дозволувајте цигарите да ви го одземат здивот“, а акцентот е ставен на штетноста на цигарите за здравјето на белите дробови. Според податоците од Светската здравствена организација над 40% од пушачите умираат поради проблеми поврзани со дишните патишта, меѓу кои и рак на белите дробови.

Последиците од употребата на тутунот се рак на белите дробови, рак на грлото и на устата, срцевите болести и болести на крвните садови и на мозокот, хроничен бронхит, хронични неинфективни заболувања и многу други. Пасивното пушење (вдишување чад од оние кои пушат) го зголемува ризикот на непушачите од рак на белите дробови и ризикот од синдромот на ненадејна смрт кај бебињата.

Статистиката е поразителна. Цигарите се причина за смрт на осум милиони луѓе во светот годишно. Лицата кои пушат, не го загрозуваат само сопственото здравје, туку и здравјето на оние околу нив. Така, на ризик од последици од пасивно пушење, се ставени повеќе од 60.000 деца помали од пет години. Смртните случаи настануваат поради компликации на респираторниот систем што, пак, е последица од изложеноста на чадот од цигарите.

Анализите покажале дека една испушена цигара го скратува животот за 12 минути. Во светот пушат 1,1 милијарда луѓе, од кои 200 милиони се жени.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!