Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Светски ден против пушењето-фрлете ги цигарите, телото ќе ви заблагодари

Објавено

на

31-ви мај е прогласен за ден на непушењето. Сите ние знаеме дека пушењето е штетно за нас и за луѓето околу нас, па во продолжение ви даваме уште повеќе причини зошто е добро да престанете да пушите цигари. Прочитајте ги најдобрите 5 причини зошто треба да престанете засекогаш, за здравје, но и за убавина.

Дали знаевте дека ако престанете да пушите може да изгледате помлади, да го намалите ризикот од расипување на забите, да го одложите формирањето на брчки на лицето и поинтензивно да го почувствувате вкусот на храната?

За повеќето од нас, стравот од болест и грижата за здравјето се најважните мотивирачки фактори за отфрлање на оваа лоша навика. Но, ние сепак ви донесуваме уште неколку прилично добри причини зошто треба да ја фрлате цигарата засекогаш.

Посвеж здив и поздрави заби

Познато е дека цигарите се едни од главните виновници за жолти заби и лош здив. Откако ќе ги отстраните цигарите од вашето секојдневие, забите ќе ви бидат побели, а здивот ќе биде многу посвеж. Исто така, вашите заби многу помалку веројатно ќе се расипуваат или паѓаат. Покрај свеж здив, вашата коса, облека, куќа и автомобил исто така ќе мирисаат поубаво и посвежо.

Сјајна кожа и помалку брчки

Како најголеми виновници за развој на брчки, покрај стареењето, можеме да ги наведеме стресот, сонцето и пушењето. Многу студии покажале дека пушењето драматично го забрзува стареењето на кожата предизвикувајќи брчки, оштетување и доделување на кожата. Исто така, кожата на пушачите е потенка од кожата на непушачите, а пигментацијата, оштетувањето, брчките и другите знаци на стареење се полесни за потенката кожа. Пушењето го забрзува стареењето, а експертите откриле дека пушачот во просек изгледа околу 1,4 години постар од непушач. Со откажување од пушењето, вашата кожа ќе стане посјајна, ќе го подобрите тонот, кожата ќе се исуши помалку и ќе го одложите предвременото формирање на брчки.

 Поинтензивен вкус на храна

Многу долгорочни пушачи кои престанале да пушат велат дека биле изненадени од интензивниот вкус, мирис и искуство на храна по откажувањето. Тие велат дека повторно почнале да уживаат во храната со сите свои сетила.

Поубави нокти

Никотинот во цигарите е одговорен и за „дамките“ на прстите и ноктите. Со престанувањето на пушење цигари, вашите нокти целосно се обновуваат.

Подобар вид

Кога станува збор за откажување од пушење, малкумина се сеќаваат да споменат дека пушењето може да го зголеми ризикот од разни проблеми со видот, а исто така може да заврши и со слепило. Со непушењето се подобрува и видот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 3 минути

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 11 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 16 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 17 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 18 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 19 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 20 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 21 час

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 21 час

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 22 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 23 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена