Поврзи се со нас

Гостивар

СВР Тетово предупредува на зачестени измами и крадење податоци преку интернет

Објавено

на

Во последно време значително е зголемен бројот на граѓани кои во СВР Тетово пријавуваат поплака или пак злоупотреба на лични податоци преку интернет, алармира полицијата и упатува апел до граѓаните на внимателност.

„Најчесто преку социјалните мрежи како што се Фејсбук и Инстаграм им стигнува линк каде од профили на пријатели,  се бара да кликнат на линк и да гласат за нив за разни измислени причини или пак понуди за придобивки преку криптовалути и биткоини, на ист начин како пораките за поштенските услуги. На таков начин им се крадат податоците и брзо се менува лозинката на профилот и на сопственикот му се оневозможува пристапот во својот профил, често им се бараат лични податоци и банкарските трансакциски податоци и сл. СВР Тетово апелира до граѓаните да не подлегнуваат под вакви грешки, без претходно лично да го потврди пријателот тоа што го бара од нив, во спротивно веднаш да ги пријавуваат ваквите профили како спам, за да се избегнат поголеми финансиски или психолошки штети, затоа што на тој начин штетата се врши како мрежа и преку вашиот профил може да бидат оштетени вашите пријатели или најблиски роднини.“, стои во соопштението од СВР.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 30 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 1 час

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 4 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 20 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена