Поврзи се со нас

Гостивар

СВР Тетово: Родителите кои ги тераат децата да питачат може да се соочат со затвор

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со потсетување и апел до граѓаните од регионот и пошироко дека питачењето  како општествено-девијантна појава е спротивно на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир и дека за ваков вид прекршок, согласно  член 24 од  овој закон, предвидена е парична глоба од 15 до 50 евра во денарска противвредност.

„На родителите  или старателите, пак, кои непосредно ќе ги инволвираат своите деца во питачење или на каков било друг начин ќе ги запуштат и малтретираат им се заканува кривична одговорност и ќе можат да се соочат со затворска казна од најмалку пет години до најмногу десет години, согласно член 201 од Кривичниот законик, зависно од околностите и крајните последици. Секторот за внатрешни работи Тетово, во непосредна кооординација со социјалните и други институции на подрачјето во наредниот период ќе иницира и реализира превентивни и други мерки за справувување со питачењето, во рамките на кои, покрај другото, ќе се санкционираат сите оние кои се инволвираат во ваква појава.“, соопшти СВР.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 7 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 10 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 12 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 12 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 13 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 14 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 17 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 18 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 18 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 19 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 19 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

SPB Tetovë: Prindërit që i detyrojnë fëmijët të lypin mund të ballafaqohen me burg

Објавено

на

Sektori për Punë të Brendshme të Tetovës përsëri ka rikujtuar dhe apeluar deri te qytetarët e rajonit dhe më gjerë se lypja si dukuri e devijuar shoqërore është në kundërshtim me Ligjin për kundërvajtje kundër rendit dhe qetësisë publike dhe se për këtë lloj kundërvajtje, sipas nenit 24 të këtij ligji është e parashikuar gjobë prej 15 deri në 50 euro në kundërvlerë denarë.

“Prindërit ose kujdestarët që i përfshijnë drejtpërdrejt fëmijët e tyre në lypje ose ndryshe i neglizhojnë ose abuzojnë me ta përballen me përgjegjësi penale dhe mund të dënohen me burgim nga pesë vjet deri në maksimum dhjetë vjet, sipas nenit 201 të Kodit Penal, në varësi të rrethanave dhe pasojat përfundimtare. Sektori për Punë të Brendshme Tetovë, në koordinim të drejtpërdrejtë me institucionet sociale dhe institucionet tjera të zonës në periudhën e ardhshme do të iniciojë dhe zbatojë masa parandaluese dhe të tjera për trajtimin e lypjes, në kuadër të të cilave, ndër të tjera, do të sanksionohen të gjithë personat e përfshirë në dukuri e tillë”, thuhet nga SPB.

Популарно изминативе 100 дена