fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

СВР Тетово: Започна грејната сезона, бидете внимателни, заштитете се од пожари

Објавено

на

Со започнувањето на новата грејна сезона од денес (15 октомври), се зголемуваат потенцијалните опасности од избувнување на пожари, најмногу предизвикани од човечко невнимание, користење неисправни печки на дрва или на електрична енергија, на стари и дотраени електрични инсталации, греалки и други видови грејни тела, како и поради неисчистени оџаци во куќи или станбени згради.

Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до граѓаните за максимална внимателност:

„Да не се оставаат вклучени грејните тела кога подолго време не се присутни во домовите или работните простории, особено не греалки, клима уреди или печки на дрва. Зашто, доволна е само мала искра да пламне голем пожар со сериозни материјални и други последици. Ова, посебно се однесува на станбените згради, каде далеку потешко се локализираат пожарите, поради недостиг на потребната опрема во многу од нив и отежнатиот пристап до објектите, најчесто од градежни или други причини“, нагласува портпаролот на СВР Марјан Јосифовски.

На сопствениците на куќи и на станарите во зградите им се советува најмалку два пати годишно да ги проверат и исчистат оџаците, но и да не ги преоптоваруваат инсталациите во домовите или локалите со вклучување на повеќе електрични апарати наеднаш.

Секторот за внатрешни работи Тетово ги потсетува граѓаните дека предизвикувањето пожар, односно на општа опасност претставува кривично дело за кое е предвидена затворска казна од една до пет години (член 288 од Кривичниот законик).

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!