fbpx
Поврзи се со нас

Вести

СЗО: Дополнително ќе се испитува потеклото на ковид-19 во Вухан

Објавено

на

Светската здравствена организација (СЗО) го објави прелиминарениот извештај за потеклото на вирусот корона.

Во објавената на студија, се препорача подетално пребарување контакти на првиот познат пациент со ковид-19 во Вухан, Кина, како и поширока проверка на ланец на снабдување за скоро 10 трговци на пазарот со морски плодови во Хуанан, за кој се верува дека играа улога во раното ширење на ковид -19 на крајот на 2019 година.

Како наведуваат истражувачите запознаени со нацрт-извештајот, на кинеските научници им биле потребни многу месеци за да ја направат првичната истражна работа за потеклото на вирусот.

Тие рекоа дека сметаат, дека е изненадувачки и неверојатно како кинеските научници не ја завршиле работата.

Препораките на Комисијата, меѓу другото, ќе се осврнат на две клучни линии на истрага, велат истражителите од СЗО.

Тие бараат длабока детална проверка на историјата на контакти на пациентот од Вухан, кој се разболе на 8 декември 2019 година, што е прв случај за кој кинеските научници и СЗО дадоа изјава дека му се слошило од ковид-19.

Идентитетот на пациентот не е објавен, но, според СЗО, станува збор за канцелариски работник на 40 години, кој не патувал на егзотични дестинации или имал историја на контакти и живеел со сопругата и детето.

Во прелиминарниот извештај што ќе биде презентиран следната недела, одборот на СЗО исто така ќе препорача итна истрага за синџирот на снабдување на пазарот на морски плодови во Хуанан, велат истражувачите запознати со нацрт-извештајот.

Лидерот на мисијата на СЗО Питер Бен Ембарек одби да ги коментира деталите за секое понатамошно пребарување или тестирање на контактите што се потребни. Тој рече дека се потребни дополнителни истражувања.

Останатите научници изразија изненадување, па дури и неверување дека Кина, очигледно, не извршила понатамошни испитувања, како во историјата на контакти на првиот пациент, така и во синџирот на снабдување во Хуанан, што го побара СЗО.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!