Поврзи се со нас

Занимливости

Тајната на долговечноста на кралицата Елизабета: Поради ова е витална и на 93 години

Англиската кралица и покрај своите години не се откажува од извршувањето на своите кралски должности. Ако сте се прашувале во што лежи тајната на нејзината виталност и долговечност, го имаме одговорот…

Генетика
Мајката на кралица Елизабета дочекала 101 година. Иако уште 7 години ја делат Елизабета од заокружената цифра, многумина се убедени дека ја чека истата судбина како мајка и’.

Животен стил
Таа ги одбегнува сите штетни навики, како што е пушење и алкохол.

Никогаш не престанала да работи
Кралицата има многу обврски и не планира да застане. Државни посети, хуманитарни акции, разни церемонии, таа го постигнува сето тоа. Научниците наведуваат дека ваквиот начин на живот го одржува мозокот витален и млад.

Здрава исхрана
Со сите тие врвни готвачи што и стојат на услуга, на кралицата не и е многу тешко да се храни квалитетно. Таа најмногу ужива во едноставните јадења.

За појадок јаде пченкарни снегулки со сушено овошје и ореви. Ручекот и вечерата најчесто се лесни и содржат пилешко или риба со зеленчук.

Нејзиниот личен готвач во едно интервју открил дека кралицата во приватни пригоди се храни многу здраво. Исто така, одбегнува тестенини и компир доцна навечер.

Пешачење
И во 93-тата година, кралицата е многу активна и во добра кондиција. Секојдневно оди на долги прошетки за да остане физички активна.

Пиење чај
Како и сите Британци, така и кралицата Елизабета обожава чај. Секое утро го почнува со една шолја зелен чај. Познато е дека е полн со антиоксиданси кои помагаат во обновување на организмот.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!