Поврзи се со нас

Спорт

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Објавено

на

По 25 години боксот вечерва ќе добие апсолутен шампион во тешка категорија по исходот од борбата во Ријад меѓу Британецот Тајсон Фјури и Украинецот Олександр Усик.

Од една агол, Британецот ја има титулата на ВБЦ во тешка категорија од 2020 година и втората од неговите три епски борби против Деонтеј Вајлдер, додека во другиот Украинецот ги има појасите на ВБА, ВБО и ИБФ откако го симна Британецот Ентони Џошуа од тронот во 2021 година.

Победникот – ако го има – ќе стане првиот неприкосновен шампион во тешка категорија по Ленокс Луис, кој беше крунисан во 1999 година во Лас Вегас. Таа година, единаесет години по неговата олимписка титула во Сеул, Луис стигна до титулата откако победи на поени против Евандер Холифилд.

Дваесет и пет години подоцна, во Саудиска Арабија, во Ријад, кој стана светска престолнина на боксот, ќе се одржи престижната борба со почеток во 23:30 часот, по македонско време.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена