Поврзи се со нас

Спорт

Тајсон Фјури со нокаут ја одбрани титулата светски првак

Објавено

на

  • Shqip

Британецот Тајсон Фјури познат како „Кралот на Циганите“ на славниот Вембли во Лондон, пред 94.000 гледачи, ја одбрани титулата светски првак во бокс во тешка категорија во верзијата WBC, откако го нокаутираше сонародникот Дилијан Вајт во шестата рунда.

Во текот на целата борба во саботата вечер двајцата боксери разменија малку удари, но кон средината на шестата рунда Вајт налета на аперкат на Фјури и се најде на подот без можност да ја продолжи битката.

За 33-годишниот Фјури ова беше 32. победа во кариерата, со еден нерешен исход, додека 31-годишниот Вајт го претрпе третиот пораз во својата 31. борба.

После борбата настанот го одбележа уште еден емотивен момент, кога едно дете без раце и нозе, на протези дојде до шампионот во рингот и се прегрнаа.

Подоцна Фјури објасни дека тоа е Маршал Џенсон, а се запознале минатата недела. Боксерот му кажал на Маршал дека од него бара лично тој да му го донесе појасот во рингот веднаш после борбата.

“Тој ќе ми го донесе појасот во рингот, ќе собереме пари за неговите раце“ кажал Фјури тогаш.

Инаку Маршал на своја возраст од една година боледувал од ретка болест, па морале да му ги ампутираат и рацете и нозете со цел да му го спасат животот. Сега има вештачки нозе, а со помош на Фјури ќе има и вештачки раце. Величенствен гест на големиот шампион.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Занимливостипред 9 часа

Некои од најпознатите забранети места на Земјата

Гостиварпред 11 часа

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Гостиварпред 13 часа

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 15 часа

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 16 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 16 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 17 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 19 часа

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 20 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 21 час

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 22 часа

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 1 ден

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 2 дена

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Македонијапред 2 недели

Исплата на јунските пензии од вторник

Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 3 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена