fbpx
Поврзи се со нас

Гостиарски

Така се зборува во Гостивар (10)

Објавено

на

  Во десеттиот по ред извадок од книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески, издвојуваме раскажување за големиот стопански гигант, фабриката Силика по која градот бил познат не само во земјава и регионот, туку и во цела Европа.

   

  „Силика“

  „Силика“ во тоа време била еден од најголемите гигáнти во Македонија, која гледала стотина, стотина фамилии живееле од неа. „Силика“ кој ќе земеше плата цел град беше насмеан, сите продавници и кафáни беа насмеани. Кога идеше десети во месецот, продавниците крцкаа, кафаните немаше што да не побараш и в продавница да немат. Викаа: „Силика утре плата земат.“ И тоа, знаеш, од работа, после работа с` одеше в кафанче. Другари се собиравме и така…Знǎеш, ова е провинциско место и ќе се наеш. Големи лични примања имаше „Силика“. После „Електро Маврово“, „Силика“ имаше најголеми лични примања. Па ја, богами, имам достигнато во „Силика“ личен доходо негде илјада марки. И кога ч` одев нá-свадба, колега ќе ни се женит, колешка, кǎј нас не беше ништо да даевме стó-марки. Свите. А сега, да одам  нá-свадба, ќе се мислам стó-марки да дāм. Имам зашто сто пēс марки пензија или двеста.

  „Силика“ најдобро работеше седумдесетите години. Со најголем мед, со најголеми примања беа тогај. До негде осумдесет и шеста година. Од осумдесет и шеста година „Силика“ стагнира. Тогај беше Ацо генерален директор.

  Јас во работниот мој живот имам само две работни места сменето. Во службата за план и анализи и комерцијáла-реферéнт. Кога го смени референтското место, отидов за нецели сегашни 10 денара, поголеми имав месечно 10 денара. И сите ми викаа од служба и анализа: „Бе, нема вакво нешто, оваа убавина да ја бараш.“ „Слушај“, реков , „ја сум човек за покрет. Ја не сум човек што треба да седам. Ја сум човек кој треба во покрет да сум.„ И моето работно место беше во канцеларија до погонот. Ја во текот на денот пешачев и по дваесет километри со точак. Моето работно место беше реализација на производи кои беше робата доломитни производи, кварлива роба, осетлива на влага, не сакаше голема влажност, со вода да с` испрскат, под дожд – све тоа. И таа роба одеше све транзит. Камионски. Ретко се товараше со вагони. Нешто да не е многу хитно, па ќе ја товаравме со вагони. А инаку, све транзит одеше со камионски превоз. Одеше за извоз. Имавме за Италија, за Бигарија, за Чешка, Словенија. Најголемото производтсво ни го трошеше Железарата Зеница, Железáра Скопје, Железáра Смедерево, Железарата Јесеница. Тие беа најголемите потрошáчи на Силика.

  Како дојде пропаѓањето на Југославија, и „Силика“ пропадна. Се изгубија пазарите, се изгуби све. Словенците си се преориентираа со Аустрија. Замисли колку им беше тешко. Аустрија, а беа принудени Словенците д` идат кǎј нас за големи цени. Јас работев тогај реферéнт и тогај се вршеше транспортот и Словенците ни праќаа свои камиóни. Нашиве не ги прихваќаат. Од тогај ја знǎм дека све Словенците се рачунаа на еден степен како подобри, повисоки, поинтелигéнтни.

  (Манојло Канчески, 1937)

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 44 минути

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 3 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 4 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 5 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 15 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 17 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 18 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 19 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 21 час

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 22 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 24 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена