fbpx
Поврзи се со нас

Гостиарски

Така се зборува во Гостивар (11) – За Хидроцентралите „Маврово“

Објавено

на

  Оваа недела во просторот што го отстапуваме за книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески, прочитајте искуство околу учество во изградбата на мавровските хидроцентрали.

  За Хидроцентралите „Маврово“

  Ја сум Маркоски Димитрија – Митко, роден илјаду деветсто триесета година во Гостивар улица „Васил` Василески“ рбој 9. Цел мој живот сум во градот, од тā година која сум роден. Имам со занат започнато да учам на дванаес години во Гостивар исто. Столарскиот занат, кој до пензија го имам работено. Ја занатот откако г` учев, тоа беше за времето на окупација илјада деветсто четрс друга година, све до одлободување, као чирак, таке е названо тогај, а после тоа ја почнав да работам во „Градежно Маврово“ на хидроцентралата в Маврово. И во „Градежно Маврово“ се запослив кǎде што почнавме да градиме централа „Маврово“ во Маврови Ханови. Тамо четрс седма започнавме да а градиме и со три булдожера и со едно десет тсрушни работника. Вкупно тогај работници немаше многу, веќином ударнички се работеше браната. Мие као столари бевме печес души, претежно беа скопјани, као мајстор Цибро, мајстор Стево, као и други мајстори којшто започнавме као занатлии да градиме, да работиме во „Градежно Маврово“. Нашата задача ние као столари, као прво, монтиравме монтажните бараки ке што требеа работниците да дојдат и да се сместат во тиа бараки да живат. Након тоа почна да се градит браната. Браната претежно се градеше ударчнички, преку младински акции. Појќе се работеше ручно, со количиња. Немаше механизација. И така, за сегашно време не-мóжевме да веруваме да е така изградена таа брана. За тоа време. Во тешки услови беше и тоа што немавме доволно да јадеме. Да се наједемо, па да работимо. За репете у казан влагавмо да земеме репете да го миеме казанот. За тоа време. Али денеска тоа нé-може да се сфати. Сеа више друго време е, на младиве ко им кажуеме тоа, за нив е заминато.

  (Димитрија – Митко Маркоски, 1930)

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 32 минути

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 2 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 3 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 4 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 6 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 17 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 21 час

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 23 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 24 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 1 ден

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Вестипред 1 недела

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена