Поврзи се со нас

Фељтон

Така се зборува во Гостивар (28)

Објавено

на

 

Што е кашаник и како се прави, прочитајте во неделниот извадок од книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески

 

Највише ја, како ја што сум сакала, тоа било што се праит на Стара нова година. Тоа се вика кашаник. Тој комат. Се замесоат едно тесто со пченкарно брашно, едно тесто со чисто брашно. Е сеа требело да имат два сāча. Тепсијата се турат на пиростија (како праела мáјка-ми). На пиростија и се турат прво чистото брашно. Прво се мачкат тепсијата со мас. И ова се праит со пресна мас, да биде поубоо. Тоа што е со чиосто брашно, само со вода се меси; тоа што е со пченкарно брашно само со јајца и со млеко. Е, ке нам ќе турат со кутлача голема. Некој праеле и со ѓезве, имам видено. Стрина-ми со ѓезве ќе тураше. Тепсија голема бакарна. Ќе ја намачкаат со мас, па ќе турат една кутлача, колку да се покриет тǎнка, како палачинкине што е тǎнко, да се покриет. Па сāчот го туриле. Другиот сāч веќе е турен да се греет. Тоа нé требе многу. за пет минута. Многу е и пет минута – да се зацрвенит. Ќим е ова готово, овја сāч се трга, се тура пченкарна една кора. Со јајца. Се турат сāчот што се греет. Другиот веќе одит да се греет. Таке: ред тоа, ред тоа, ред тоа. И тоа ќе се напраит колку три-прста, вака. Кашаник, најзгоре опет со чиста мас ќе ’о попарат да светнет тоа и го сечат на калапчиња поголеми. И туе париче турат и за Старата нова година што викаме мие Василица. И во тоа. Тој бил (за мене) најубавиот комат. Дури ми текнало ко бев бремена со Томчета, значи пред четириесет години, пред четириесет и една (сега ќе праит Томче, на треќи октомбар четириесет и една година). Бев бремена и на мǎжот му викам, многу лошо поднесоав таа бременос и ми викат:

– А бе нешто да кǎснеше.

– Ах да ти кажам што-ми-сé јадет, одма ќе оздраам.

– Како мори ќе оздраеш?

-Таке, ќе оздраам, ако јадам као кашаник.

– Па кого да фаќам да ти напраит, викат. (Па имаше една позната, мǎж му работел со Станиша, овја Владо Никодиноски жéна му. И пошол ке неа.)

-Штó требет да ти донесам?

– Кашаник и друго ништо. Звезда е пружена…

Одма почнала да `о праит. Па ја цела недела сум се бавела со тоа. Ништо друго. Само тоа. И ден-денеска, кога е таја болна, ја ќ` одам е видам: ја стара, таа постара, ќ` одам да е видам, ќе му однесам локум, малу кафе и: Ова ти е за коматот што-ми-го-нáпраи тога, ко бев болна.

 (Ѕвезда Китановиќ, 1929)

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 8 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 10 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 12 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 14 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 15 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 16 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 17 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 17 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 18 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 19 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 19 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 20 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена