Поврзи се со нас

Фељтон

Така се зборува во Гостивар (30)

Објавено

на

 

Викендов во Галичник се одржува традиционалната Галичка свадба. Во книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески бележано е раскажување за познатата галичка носија на невестата, кое го споделуваме неделава со вас.

 

Народна носија

 

Имат, во галичката носија три врсти на носии: имат носија што носат девојките, имат носија што носат невестите, невестинска носија и постариве жени што носат носии. Невестинската носија, тā е голема, све со срма. Имаш клашеник. Бел, ткаен клашеник, со гајтани. Имаш мантанот – тој све со срма и копчиња срмени. Кошула имаш, вака, и мантанот. Клашеникот имат, нé-знǎм како и викаат, сум ги забораил, два дела, ваке спуштени, толку така широки, овдека спуштени, превиткани овдека, како рǎкаи се тие, толку така широки. Па јас имам зборуано осумдесет и пета, шеста година со една жена галичанка, стара. Тоа време платила четири и-пол илјади марки комплет, цела. Минтанот со срма, со срма да е го шијат. И затоа многу луѓе тија-гóдини што работеа на тој-зáнает станаа големи…Големи приходи остварија.

Доламата беше девојачка. Таа беше исцело долама, ткаена, во црвена боја. Со тие и таа беше и кошула имаше обавезно. Кошулите им беа негде една педа подǎлги од доламата. Од клашеникот. Кǎј невестинското се викаше „клашеник“. А каде моминската руба се викаше „долама“. Исто и туе кошул`ата беше подугачка. Помалу, али подугачка, да се гледат. Штиркани, перени, каренчар – мие в Галичник ги викаме „каренчар“. Со реси, плетени реси околу…И имавме стари сребрени пари – до овде и еден овде, на сред појас наредени. Па, богами, тие се негде, од деветстотата, илјду осумстотата година. Такви стари сребрени пари. Голема предност сега ќе имаат во овие, речи `и што `и чуваат стариве пари, како `и викаат, `и забораам..нумизматирачи. Турски пари од деветсто, изјада осамсто и нé-знǎм кои. Али, тие беа, да ви кажам, све залепени. Али, кога ќ` играт невестата:бǎп, бǎп! – само се тресат и удираат.

 

(Манојло Канчески, 1937)  

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 1 час

Најдобрите 10 италијански сирења кои се сакани ширум светот

Гостиварпред 2 часа

Жена нападната од куче скитник во Врапчиште

Спортпред 5 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 6 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 7 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 20 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 22 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Здравје и убавинапред 2 недели

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена