Поврзи се со нас

Фељтон

Така се зборува во Гостивар (32)

Објавено

на

 

Со денешниот извадок од книгата посветена на гостиварското минато, приказни и дијалект го завршуваме осуммесечното објавување на делови од овој труд. Gostivarpress.mk упатува благодарност до авторот Боге Димитриески за соработката преку која читателите можеа да уживаат во интересни раскажувања и сведоштва за градот во различни периоди од неговата историја.

 

И така, ти кажуам, животот така течел. Со работи, со труд, еве ништо немало. Прво и прво, Гостивар немал струја. За време на бивша Југославија, прератна, одвáј дојдофме до струја. Едвáј на тáтко-ми покојни беше во Одборот, в Општина, имавме послáник Угрин, Угрин. Тога беше преседник. Има подвала, донесоа одлука Општинава за да изградат централа една мала Вртуток. За да доет до струја. И мие спроведовме као треќи во Гостиар, после некоја два-трóјца, погазди, поимоќни, спроведоа струја и миа, а Турците све беа против, викаа: „против господа е тоа“. Струјата е против господа. По темнина…се одело по темнина. На триста метра по едно фењерче имало. Ама нé-било ол`кав проширен Гостиар. Немало…Една-улица, две и-тоа ќори-улици. Не со план. Немало.

Пазарот бил ка од плоштадон по улица, по редина улицата, па све до…како да-ти-речам…до „Социјалноно“. По сред улица бил пазарот. Е, тоа било пазар. А сточниот пазар бил ке Вардар, онамо. Вардар тога еден дел имаше само онаков, другото, на пример паркон, да имаше, да имаше паркот простор едно двесте квадрати, триста. Другото све го пасеше Вардар. Е па сеа благодарение на тоа, тā ширина остана игралиштето, на пример ене она шо го насипуаат, тоа све Вардар го пасеше и благодарение се аима баре, знǎеш, да се прошират овјаа детски игралишта и онакво, простор. И паркот заличе на парк. Иначе ништо немало. Пустарија. Живиш као…Бетер од стока. И се занимале народов овде, све по една крава, по две крави. Се орало све со волои. Со стока се занимал цел град! Тога, за своето време. Вие сеа немате затекнато. Не е чудо. Немало куќа шо немала крава или бар вол. Еден вол. Кој имал нива, морал и да им вол.

(Нофит Синадиноски, 1912)

 

КРАЈ

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 10 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 11 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 14 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 20 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 21 час

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 22 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена