fbpx
Поврзи се со нас

Гостиарски

Така се зборува во Гостивар (8) – Детски игри

Објавено

на

  Кои игри ги играле децата во минатото во Гостивар? Како се игра „чукутка“? Прочитајте во продолжение преку раскажувањето на Младен Манојлоски, објавено во книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески.

  Детски игри

  Сме играле (ако сме играле топка, се разбира со боси нозе) сме играле топка напраена од чорапи. Стари. Само, можда и сме јале ќутек. За чорапите. Сме играле „челик“ што сега младите не го играат. Младите деца нé-знаат и не го играат, а нити ги оставаме да играат. Тоа е еден стап како ојња за голф, само што нема напред она и друго помало дрвце, олкáво и тоа исечено од едната страна и другата, изделкано, така да биде контра. Ко ќе `о чукнеш на врвот челикот, тој ќе скочи и ќе го чукнеш со дрвото. Напишан бил со римски броеви: пет, десет, петнаес, дваесет на сите четири страни. И тоа ко ќе го фрлиш тамо и броиш. Тоа е на ралун, на математика. Детето да се учи да собира. Има пет, десе, петнаесе и дваесе. Ме разбравте сега? Е, после сме играле „чекутка“. Сме играле „чекутка“ тројца, четворица. Ќе се напраит една дупка, отприлика дǎлбока негде дваес пет сантима. Широка исто така дваесет и пет. А „чекутка“ тоа е од пченка внатрешното. Зрното што се нá-него, тоа се вика чекутка и сó-него сме играле. Еден од нив ќе падне, „ќе лежи“. Се вика „лежи“. И тој требе таа чекутка да е фрли во дупката. А овие со стапој бранат да не јá-тури тој. Е сеа, коа ќе ја тури тој чекутката у дупка, одма пó-него зема друг. Тој ќе требе да трча и ќе го перкаат. Тој ќе ја фрла одалеку чекутката да падне, таа нé-пајат, тој ќе ја нај, ќе дојде дó-неа, ќе ја чукне дур` онамо и тој требе да оди тамо да е земе. Ама пак, овие што се вамо, што бранат дупката, имāт потпéтица дупка напраено во земјата колку да е тури петицата. Нé-смее тој д`излезе од дупката, да е напушти, д`оди подалеку да е чукне чекутката, зашто овја што фрл`ат ќе му стǎпне на местото и тој „ќе лежи“.

   

  (Младен Манојлоски 1932)  

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 6 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 8 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 9 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 10 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 12 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 14 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 15 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 16 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 18 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 19 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 20 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена