fbpx
Поврзи се со нас

Гостиарски

Така се зборува во Гостивар (9)

Објавено

на

  Гостивар по Втората светска војна – Извадок од книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески

  По ослободувањето се живело многу добро. Сеа, да речеме, за пеесе години ние сме живеле , да ти кажам, Југославија, вие младите затекнафте. Ни една држава во светот не живеше као Југославија. Ја одев по цела Европа, по цéл-свет. Ја видов какó-живат л`уди. И Јапан видов. И во Јапан сум бил, и Кина, и Америка. Ни Америка, никој. Ниме бевме Америкáнци број еден. Што живеефме. Што идеа, Западна Еврóпа се плашеше од Југославија што живееше не демократски, него и богато живеење. Затō што Тито беше поврзан со несврстаните земји. И несврстаните земји и мие, Тито, напраи индустрија ратна и она, ги спремаше, ги наоружуваше, им даваше оружје на онјаа, а земавме нафта бéИ тука беше цела работа, што ние многу добро живēвме – не од што работевме. Мие нé-бевме работници. Али благодарение, ти викам, на титоата политика. А сега, и тоа баш ми е криво, знǎеш, еден човек кој заслужил, сега некој барáби ќе дојдат, разумеш, како да `и наречам ја и, да се скине ова, да се скине она! Името „Тито“ , нé-знǎм што! А бе, од Тита мие постоиме као република! Тоа нé-требет да се забораит.

  (Нофит Синадиноски, 1912)

   

  Како што минуваа годињето, така да партизанските одреди повечко се ширеа и повечко војска имаше и така да четириесет и четврта година, како последен град се ослободи Гостивар, осумнаести ноември. Со тоа ослободување повечко ритамот на л`уѓето се измени затоа што се створи една народна влас, народни одбори, л`уѓето повечко отидоа према власта и према одборите. Тија што учествуваа во таа влас, нормално, и е зафатија таа влас во изградбата на земјата и така почна после Гостивар нагло да расте, а со това повечко се доселуваа и од албанското население во градот, барајќи ја егзистéнцијата тука, во тој град. И-тија влегоа во óдборите, фирми, така да Гостивар немаше ниедна општествена фирма. По това, повечко се одеше на едно општествени фирми. Учествуваа повечко тија л`уѓе којшто соработуваа со партизаните, тија л`уѓе и оформуваа, градеа фирми. Како прва фирма, вака, се изгради „Црвена Ѕвезда“, потоа „Ќилимарата“. По това се изгради молерска-фарбарска фирма. Потоа почнаа „Мермери“, „Јавор“ да се градат, па „Силика“, која почна да се гради во педесет и трета година, така да педесет и пета година беше пуштена во пробно производство. Па хидроелектраните, исто така, Маврово. И така дојде до подобар стандард, подобар живот и градот почна отука нагло да се ширит. Тој живот, вака, беше, мислам доста добар. Имавме, под името „братство-единство“, имавме едно поверéње со сите тија л`уѓе и што се досел`уваа во градот и што се отсел`уваа од градот. Имавме доста поверéње. Така, повечко л`уѓе од Гостивар го напуштаа градот, отидоа во Скопје, во Србија, така да од старите гостиварци којшто биле мешани тука нема ни десет насто денеска во градот, затоа што повечко се иселиле тие, барале подобра егзистенција и тамо се останати, во Југославија и Скопје повечко се отселение. Дури и тија л`уѓе што се доселија од селата, и тија л`уѓе нагло се иселиле. Денеска од староседелците на Гостивар има многу, многу мал број на л`уѓе, а исто така мал број има на Македóнци кои останаа во Гостивар. И-тија вака почнаа да се сел`ат во Скопје, барајќи една подобра егзистенција, подобар живот.

  (Максим Крестески, 1931)

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 47 минути

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 2 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 4 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 4 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 6 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 6 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 17 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 19 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 20 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 21 час

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 23 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 24 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 1 ден

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Вестипред 1 недела

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена