Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 16/05/2019 | 23:23

Тамара со Proud се пласираше во финале на Евросонг

Македонската пејачка Тамара Тодевска со песната „Proud“, успеа да се се пласира во големото финале на изборот за песна на Евровизија, што оваа година се одржува во Тел Авив, Израел.

Македонија после 6 години успеа да се пласира во евровизиското финале, последн пат тоа беше во 2012 година со песната „Црно и бело“ на Калиопи.

Во финалето освен Македонија, вечерва се пласираа и Холандија, Албанија, Шведска, Русија, Данска, Азербејџан, Норвешка и Малта.

Напишете коментар