Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Антикорупциска да ги види дивоградбите во Чаир, Струга, Струмица…Случајот за Гостивар е политички нарачан!

Објавено

на

Откако од Државната комисија за спречување корупција вчера посочија дека гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари не преземал мерки против дивоградба, и покренаа иницијатива за барање кривична одговорност, првиот човек на Гостивар ги демантира обвинувањата, потенцирајќи дека се работи за политички нарачан случај од страна на владеачкото мнозинсво.

„Антикорупција излезе со некое обвинување дека во Гостивар имало некоја дивоградба и градоначалникот три години предметот го држел во фиока и не постапувал, што не е вистина. Ова воопшто не е дивоградба, како што ги има во Чаир, Сарај, Струга. За објектот, има решение за градба, не се работи за станбена зграда туку за приватна куќа која во тек на градба има излезено три метри од предвиденото. Дозволата за градба е земена на 20.7.2018. После 3 месеци кога бил изграден дел од куќата, нашите инспектори на терен констатирале дека е пречекорено од дозволата и веднаш е направен записник. Истовремено донесено е решение пречекореното да се отстрани. Градителот не постапил по решението, а инспекторите не застанале тука. Повторно на 18 март 2021 до решение е побарано од градителот да го отстрани делот што не е опфатен со дозвола за градба. Општината истовремено го пријавува случајот во јавното обвинителство во Гостивар. Без да биде правосилен предметот, ние не можеме да преземеме никаков чекор. Искрено, не знам дали господинот од Антикорупциска што зборуваше, ги знае законите или има притисок, па постапува на ваков начин. Барем треба да знае дека објект се урива со судска правосилна одлука. Таква одлука до нашата општина се уште не е стигната. Повторувам не се работи за дивоградба, туку за објект кој има дозвола, но излезено од дозволеното. И треба да се реши само тој дел. Би им предложил на антирокупционерите да ги видат дивоградбите кои се во Чаир, Сарај, Струмица, Струга, нека ги отворат очите, таму се на црно изградени и нема никакви постапки. Знам дека ова е политички нарачан случај, но ние немаме гајле, војуваме со овој режим веќе 5 години и ќе продолжиме така. Ние законски си работиме и граѓаните знаат подобро од сите други да вреднуваат а тоа е времето кога доаѓаат избори. И финансиската полиција и антикорупциска и комисијата против дискриминација, сите се луѓе кои се избрани од СДСМ и ДУИ“, рече Таравари на денешната прес конфереција на која покажа и документација за објектот за кој станува збор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Здравје и убавинапред 37 минути

Еве зошто треба да јадете печурки почесто

Гостиварпред 3 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 4 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 5 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 6 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 7 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 8 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 9 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 9 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 10 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 11 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 12 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена