Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Блокирана жиро сметката на општината, ова е скандал!

Општина Гостивар од утрово е со блокирана жиро сметка. Градоначалникот Арбен Таравари изјави дека сметката била блокирана од извршител, за неисплатен додаток на плати на вработени во Противпожарната единица од 2015 до 2017, период кога тој не бил на чело на општината. Се работи за вкупна сума од 100 илјади евра.

Блокирањето на жиро сметката во услови на вонредна состојба, Таравари го нарече скандалозен потег.

„Ова е скандал. Во вонредна состојба да се блокира жиро сметка. И покрај тоа што со лицата на кои општината им должеше дел од плати, јас се сретнав во мојата канцеларија и се договоривме да им бидат исплатени на рати, тие потоа по партиска директива се решиле на ваков чекор, да одат преку извршител. И сега општина Гостивар во вонредна состојба треба да функционира со блокирана сметка. Како и да е, сакам да им порачам на граѓаните дека ќе издржиме и ќе продолжиме да работиме“, рече градоначалникот.

Откако беше прогласена вонредна состојба за да се спречи ширењето на коронавирус, Владата донесе уредба со законска сила за запирање на примената на Законот за извршување, до 30 јуни 2020 година.

Според владината уредба извршителите се должни да запрат со преземање на било какви извршни дејствија освен во случаи :„кај побарувања врз основа на законска издршка, со распределба на средствата пристигнати на нивните посебни сметки, доколку за тоа се исполнети законските услови, со дејствијата кои следат по наплатата на средства од должникот, успешно спроведени јавни надавања, или продажби со непосредна спогодба“.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!