Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари е нов претседател на Советот за развој на Полошки регион

Објавено

на

Советот за развој на Полошкиот плански регион денес одржа седница на која нов претседавач на ова тело беше избран гостиварскиот градоначалник, Арбен Таравари. Со Советот до сега претседаваше првиото човек на Тетово, Билал Касами. За директор на Центарот за развој на Полошки плански регион повторно е избран Фатмир Саити.
„Заедно со сите градоначалници на општините од полошкиот регион, разговаравме за многу важни прашања поврзани со развојот на регионот, а како точка на дневен ред беше изборот на новиот директор на Центарот за развој на Полошки плански регион за периодот јануари 2023 – јануари 2027 година. Со гласање на сите градоначалници на општините реизбран е актуелниот директор Фатмир Саити. Исто така, на оваа средба е избран и нов претседавач на Советот за развој на Полошки плански регион, градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари. На именуваните им посакуваме успех на функцијата и се надеваме дека нивниот приоритет, како и на сите општини во полошко, ќе биде подобрување на условите за што поголем развој на овој регион, како и максимална заложба за рамноправен регионален развој за 2023 година.“, наведе Касами.
Денешната беше последна средба на Советот за оваа година.
Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена