Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Физичко присуство да, но да се размисли за одложување на почетокот на учебната година

Објавено

на

  • Shqip

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари се согласува со одлуката на Министерството за образование, наставата да започне со физичко присуство, но смета дека поради загрижувачките состојби со коронавирусот, треба да се размисли за одложување на почетокот на учебната година.

„Одлуките за начинот на работа на училиштата ги носи Министерството за образование, а нивната одлука е наставата да започне со физичко присуство. И јас мислам дека децата треба веќе да одат во училиштата. Меѓутоа бројките со ковидот веќе се загрижувачки. Факт е дека се покачуваат и во Германија, Америка и во Албанија и Косово, но процентуално ако гледаме по број на жители кај нас е екстремно покачување. Затоа можеби треба да размислуваме за одложување на почетокот на учебната година, 2,3 или 4 недели. Или можеби некој хибриден начин на одење, еден ден да одат, еден ден не, но тоа нека го кажат експертите и комисијата за заразни болести“, изјави градоначалникот.

Таравари посочи дека гостиварските училишта се подготвени за новата учебна година. „Нашите училишта се подготвени. Следната недела ќе се изврши дезинфекција повторно. Во сите училишта и во градинките оваа година неколку пати се спроведе темелна дезинфекција.“, рече првиот човек на Гостивар.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

Локални избори 2021пред 5 часа

Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

Вестипред 7 часа

Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

Локални избори 2021пред 8 часа

Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

Македонијапред 10 часа

Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

Гостиварпред 11 часа

Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

Гостиварпред 12 часа

Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

Гостиварпред 13 часа

Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

Македонијапред 14 часа

Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

Здравје и убавинапред 15 часа

Пет намирници за подобра меморија

Здравје и убавинапред 1 ден

Неколку свети за побистар ум

Локални избори 2021пред 1 ден

„На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

Локални избори 2021пред 1 ден

Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

Вестипред 2 недели

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 3 дена

МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Локални избори 2021пред 3 дена

Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Гостиварпред 1 недела

DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

Локални избори 2021пред 2 недели

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Гостиварпред 4 дена

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Локални избори 2021пред 2 недели

Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

Македонијапред 2 недели

Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

Локални избори 2021пред 3 дена

Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

Локални избори 2021пред 3 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 9 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!