Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Гостиварци повеќе нема да чувствуваат недостиг на вода за пиење

Објавено

на

Во Гостивар во тек е реализација на проект за модернизирање на водоводната мрежа, со што, според најавите од локалната самоуправа ќе се надмине проблемот со недостиг на вода за пиење.

„Со гордост ве известуваме дека во летото 2022 година гостиварци повеќе нема да чувствуваат недостиг на вода за пиење, бидејќи напорно работевме за да стигнеме до тука. Покрај модернизацијата на водоводната мрежа, гостиварци, а особено селата Здуње, Дебреше, Чајле, Форино, Чегране, Горнс Бањица, Долна Бањица, Беловиште, Балиндол, Стар Балиндол, како и населбите Циглана, Фазанериј, Блок XXI, Блок VIII, Блок VII, од следната година непрекинато ќе се снабдуваат со доволни количини вода за пиење. Им благодариме за поддршката на KFW Банк и нашите пријатели од Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања – SECO.“, информираше градоначалникот Арбен Таравари.

Ова е еден од проектите кои Таравари ги споменува во неделниот извештај за работата на општината за периодот од 13 до 19 декември. Во продолжение ги пренесуваме останатите:

 

 1. Имплементација на дигитализацијата во средните и основните училишта во Гостивар со смарт табли и компјутер за секој ученик;
 2. Pеновирање и адаптација на периферното основно училиште “Мустафа Кемал Ататурк” во Долна Бањица;
 3. Oсновно училиште “Перпарими” – с. Чегране, продолжуваат работите за изградба на покривот на училиштето и целосна реконструкција на тоалетите;
 4. Речане – фасадирање на објектот на ОУ “Лирија” и трансформирање на надворешност;
 5. Инсталација на главна водоводна линија
 6. Без престанок продолжуваат работите за изградба на првиот крак од новиот водовод, како и за најголемиот резервоар за вода во рамките на проектот СЕЦО, со зафатнина од 5600 м3 во Здуње, преку кој треба да се снабдуваат населените места Здуње, Дебреше, Форино, Чегране, Седма и Осма Зона;
 7. Паркот кај Општината со нов изглед : Травертин 600 м2, зеленило 1500 м2 ново осветлување, модерен систем за наводнување, канделабри;
 8. Продолжуваат работите за изградба на Центарот за Aутизам – Буџетските пари за светлосно украсување на градот по повод новогодишнитр празници, ги прераспоредуваме во овој центар.
 9. Систематски поправки и одржување на јавното осветлување, Мало Турчане;
 10. Празници – Декорација на градскиот плоштад.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 10 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 13 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 13 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 14 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 16 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 17 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 18 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 19 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 20 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 20 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 21 час

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 21 час

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 22 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Taravari: Gostivarasit nuk do të ndjejnë më mungesë të ujit të pijshëm

Објавено

на

Në Gostivar është duke u realizuar projekti për modernizimin e rrjetit të ujësjellësit, me të cilin, sipas njoftimeve nga vetëqeverisja lokale, do të tejkalohet problemi i mungesës së ujit të pijshëm.

“Me krenari ju njoftojmë se në verën e vitit 2022, gostivarasit nuk do ta ndjejnë më mungesën e ujit të pijshëm, sepse kemi punuar shumë për të arritur deri këtu. Përveç modernizimit të rrjetit të ujësjellësit, Gostivari, veçanërisht fshatrat Zdunje, Debresh, Çajlë, Forinë, Çegran, Banjica e Epërme, Banjica e Poshtme, Turçan, Balindoll, Balindoll i Vjetër si dhe vendbanimet Cigllanë, Fazeneri, Blloku XXI, Blloku VIII, Blloku VII, nga viti i ardhshëm do të furnizohen në vazhdimësi me sasi të mjaftueshme të ujit të pijshëm. I falënderojmë për mbështetjen e KFW Bank dhe miqtë tanë nga Sekretariati Shtetëror i Zvicrës për Çështje Ekonomike – SECO”, tha kryetari Arben Taravari.

Ky është një nga projektet që Taravari e përmend në raportin javor për punën e komunës për periudhën 13-19 dhjetor. Në vazhdim ju përcjellim pjesën tjetër:

 1. Zbatimi i digjitalizimit në shkollat ​​e mesme dhe fillore në Gostivar me tabela të mençura dhe kompjuter për çdo nxënës;

 2. Renovimi dhe përshtatja e shkollës fillore periferike “Mustafa Kemal Ataturk” në Banjicën e Poshtme;

 3. Shkolla fillore “Përparimi” – fsh. Çegran, vazhdojnë punimet për ndërtimin e çatisë së shkollës dhe rikonstruksionin e plotë të tualeteve;

 4. Reçani – fasada e objektit të shkollës fillore “Liria” dhe transformimi i pamjes së jashtme;

 5. Instalimi i linjës kryesore të furnizimit me ujë

 6. Vazhdojnë punimet për ndërtimin e këmbës së parë të ujësjellësit të ri, si dhe për rezervuarin më të madh të ujit në kuadër të projektit SECO, me një vëllim prej 5600 m3 në Zdunje, përmes të cilit vendbanimet Zdunje, Debresh, Forinë, Çegran. të furnizohet Zona e shtatë dhe e tetë;

 7. Parku tek Komuna me pamje të re: Travertin 600 m2, gjelberim 1500 m2 ndriçim i ri, sistem vaditjeje moderne, shandane;

 8. Vazhdojnë punimet për ndërtimin e Qendrës së Autizmit – Paratë e buxhetit për dekorim të lehtë të qytetit me rastin e festave të Vitit të Ri, po i rishpërndajmë në këtë qendër.

 9. Riparime dhe mirëmbajtje sistematike të ndriçimit publik, Malo Turkane;

 10. Festat – Dekorimi i sheshit të qytetit.

 1. Систематски поправки и одржување на јавното осветлување, Мало Турчане;
 2. Празници – Декорација на градскиот плоштад.

Популарно изминативе 100 дена