fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: И да влезе Алтернатива во Влада, тоа нема да биде одржливо, 2022-ра ќе има избори

Објавено

на

  • Shqip

На новинарско прашање за очекувањата од денешната најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, градоначалникот на Гостивар и генерален секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари одговори дека ќе ја почитуваат одлуката на Алтернатива, каква и да е, но дека не гледа перспектива во таквиот владин состав.

„Ние со господинот Гаши и Алтернатива пред година и пол излеговме заедно на парламентарни избори, нашите политики беа антиДУИ и добивме 62 илјади гласови, кои гласаа против политиките на ДУИ. Договорот беше потпишан за 4 години, меѓутоа тоа е договор, не мора да се придржуваат до тоа. Како ќе одлучат, така. Ние ќе ја почитуваме нивната одлука, каква и да биде. И да влегуваат во Влада, таквата Влада нема да биде одржлива, пред се‘ поради нестабилноста која постои во СДСМ, поради разните фракции, но и неисполнетите услови кон коалициските партнери, кои се бројни. Моја прогноза е дека 2022-ра година ќе биде изборна. “, изјави тој.

Гостиварскиот градоначалник, изрази скептицизам дека земјава ќе добие датум за почеток на преговорите за влез во ЕУ во декември и најави дека неговата партија напролет ќе одржи Конгрес на кој ќе се утврди реорганизација и ребрендирање.  „Јас би сакал Македонија на 14 декември да добие датум, но се повеќе излегуваат нашите прогнози и информации што ни стигнуваат од Брисел дека датум ќе добиеме во 2023-та година. Ние како Алијанса ќе продолжиме да бидеме опозиција. Следната година напролет имаме Конгрес, ќе се реорганизираме и најверојатно ќе се ребрендираме во подговотка за нови избори“, рече Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Македонијапред 10 часа

Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

Вестипред 11 часа

Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

Македонијапред 14 часа

Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

Гостиварпред 15 часа

Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

Македонијапред 16 часа

Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

Гостиварпред 17 часа

Напад врз полицаец на улица во Гостивар

Македонијапред 18 часа

Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

Спортпред 18 часа

Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

Вестипред 19 часа

Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

Македонијапред 19 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

Гостиварпред 20 часа

Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

Вестипред 20 часа

Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

Гостиварпред 22 часа

Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

Гостиварпред 1 недела

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 5 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 5 дена

Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 1 недела

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 2 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена