Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: И да влезе Алтернатива во Влада, тоа нема да биде одржливо, 2022-ра ќе има избори

Објавено

на

На новинарско прашање за очекувањата од денешната најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, градоначалникот на Гостивар и генерален секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари одговори дека ќе ја почитуваат одлуката на Алтернатива, каква и да е, но дека не гледа перспектива во таквиот владин состав.

„Ние со господинот Гаши и Алтернатива пред година и пол излеговме заедно на парламентарни избори, нашите политики беа антиДУИ и добивме 62 илјади гласови, кои гласаа против политиките на ДУИ. Договорот беше потпишан за 4 години, меѓутоа тоа е договор, не мора да се придржуваат до тоа. Како ќе одлучат, така. Ние ќе ја почитуваме нивната одлука, каква и да биде. И да влегуваат во Влада, таквата Влада нема да биде одржлива, пред се‘ поради нестабилноста која постои во СДСМ, поради разните фракции, но и неисполнетите услови кон коалициските партнери, кои се бројни. Моја прогноза е дека 2022-ра година ќе биде изборна. “, изјави тој.

Гостиварскиот градоначалник, изрази скептицизам дека земјава ќе добие датум за почеток на преговорите за влез во ЕУ во декември и најави дека неговата партија напролет ќе одржи Конгрес на кој ќе се утврди реорганизација и ребрендирање.  „Јас би сакал Македонија на 14 декември да добие датум, но се повеќе излегуваат нашите прогнози и информации што ни стигнуваат од Брисел дека датум ќе добиеме во 2023-та година. Ние како Алијанса ќе продолжиме да бидеме опозиција. Следната година напролет имаме Конгрес, ќе се реорганизираме и најверојатно ќе се ребрендираме во подговотка за нови избори“, рече Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 25 минути

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 29 минути

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 34 минути

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 2 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 17 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 20 часа

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Македонијапред 22 часа

Се намалува цената на горивата од полноќ

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari: Alternativa edhe nëse hyn në qeveri nuk do të jetë e qëndrueshme, do të ketë zgjedhje në 2022

Објавено

на

Në një pyetje gazetareske për pritjet nga takimi i sotëm mes kryeministrit Zoran Zaev dhe liderit të Alternativës, Afrim Gashi, kryetari i komunës së Gostivarit dhe sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari është përgjigjur se do ta respektojnë vendimin e Alternativës, sido që të jetë, por nuk sheh perspektivë në një përbërje të tillë të qeverisë.

“Ne me zotërinë Gashi dhe Alternativën para një viti e gjysmë dolëm së bashku në zgjedhje parlamentare, politikat tona ishin antiBDI dhe fituam 62 mijë vota, që votuan kundër politikave të BDI-së. Kontrata ishte e nënshkruar për 4 vite, megjithëse ajo marrëveshja, nuk ka nevojë që të përmbahemi tek kjo. Si do të vendosin, ashtu. Ne e respektojmë vendimin e tyre, çfarëdo që të jetë. Edhe nëse hyjnë në Qeveri nuk do të jetë e qëndrueshme, para se gjithash për shkak të jostabilitetit që ekziston në LSDM, për shkak të fraksioneve të ndryshme, por edhe kushtet e pa përmbushuara kundrejt partnerëve të koalicionit, që janë të numërta. Parashikimi im është që viti 2022 do të jetë zgjedhor.”, deklaroi ai.

Kryetari i Gostivarit, shprehi skepticizëm se vendi do të fitojë datë për fillim të negociatave për hyrje në BE në dhjetor dhe lajmëroi se partia e tij në pranverë do të mbajë Kongres në të cilin do të konfirmojë riorganizim dhe riemërtim. “Unë do të dëshiroja Maqedonia më 14 Djetor të fitojë datë, por aq më shumë dalin parashikimet tona dhe informatat që na mbërrijnë nga Brukseli se datë do të marrim në vitin 2023. Ne si Alencë do të vazhdojmë të jemi opozitë. Vitin e ardhshëm në pranverë kemi Kongres, do të riorganizohemi dhe me siguri do të riemërtohemi në përgatitje të zgjedhjeve të reja”, tha Taravari.

Популарно изминативе 100 дена