Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари и Лимани на Светски владин самит во Дубаи

Објавено

на

Градоначалникот на Општина Гостивар и претседател на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари и претседателот на Советот, Валбон Лимани учествуваат на Светски владин самит кој се одржува во Дубаи од 13 до 15 февруари под слоганот „Обликување на идните влади“. На самитот присуствуваат 10.000 претставници на политичкиот и јавниот живот, експерти и шефови на меѓународни организации и др. од сите страни на светот. Во рамки на настанот се одржуваат над 220 сесии со стручни говорници на различни теми како: здравство, климатски промени, економски текови итн.

„Му благодарам на Омар Султан Алома, државен министер за вештачка интелигенција на Обединетите Арапски Емирати, што не покани на овој важен светски настан, кој ги потврдува пријателските односи меѓу нашите земји. На овој Самит, десетти по ред, заедно со претседателот на Советот на Општина Гостивар, Валбон Лимани, сме за да примиме и да испратиме порака дека е повеќе од важно владите да понудат конкретни и законски можности за промовирање на иновации во различни сектори кои влијаат на стабилноста и еднаквоста. Му благодарам на амбасадорот на Република Северна Македонија во Обединетите Арапски Емирати во Абу Даби, г. Абдулкадер Мехмеди, за менаџирањето на нашето учество и неговите активности за промовирање на вредностите на нашата држава во ЕБА.“, наведе Таравари.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена