Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Таравари и Села на „Спортска недела“ во Гостивар, ги повикаа опонентите да не пласираат лажни вести

Објавено

на

Младината на Алијанса за Албанците и Алтернатива во Гостивар организираше настан „Спортска недела“ на кој присуствуваа актуелниот градоначалник и кандидат, Арбен Таравари и претседателот на партијата, Зијандин Села. Заедно со младите, тие заиграа кошарка на игралиштето во гостиварската населба Малеарди.

„Тука сум за поддршка на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Моите очекувања, како и очекувањата на граѓаните се дека ние во Гостивар ќе победиме во првиот круг, бидејќи сметам дека Таравари има работено сите овие 4 години и го заслужи гласот на граѓаните повторно. На опонентите сакам да им порачам, барем еднаш во животот да престанат да лажат, да манипулираат, да ги остават тие сечења на изјави и нека се помират со тоа дека не само во Гостивар, туку од Струга до Липково промената доаѓа. Пораката до нашите гласачи и ативисти е секогаш иста, да останат смирени, цивилизирани, само со вистината напред, да разговараат со секој граѓанин, да ги кажа фактите и да придонесат за промените во Северна Македонија“, изјави Села.

Таравари оцени дека изборните активности на неговата партија во Гостивар се одвиваат добро и изрази задоволство од она што го гледа на средбите со граѓаните.

„Тоа што денес со нас се претседателот Села и нашиот пријател Фета Алими на овој настан, кој го организира младината, му се дава уште поголемо знаење. Мислам дека сме апсолутни фаворити и од тоа што го гледаме по терен, сметам најверојатно ќе поминеме уште од прв круг. Ние уште пред почеток на кампањата кажавме дека противниците ќе се служат со секакви методи, лаги и сега гледате дека секојдневно сме сведоци на разно разни лажни вести, каде се извадени некои изјави и потоа тие со нив манипулираат со јавноста. Ние нормално, одговараме со вистината, откриваме каква била навистина таа информација, којашто ја пласирале во јавноста неточно. Јас продолжувам да инсистирам да имаме коректна политичка битка, а на 17 октомври народот ќе си го каже своето“, изјави Таравари.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 минута

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 31 минута

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 24 часа

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 6 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari dhe Sela në “Javë sportive” në Gostivar, ju bënë thirrje oponentëve që të mos plasojnë lajme të rrejshme

Објавено

на

Rinia e Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës në Gostivar organizoi ngjarje “Javë sportive” në të cilën morrën pjesë kryetari aktual dhe kandidat, Arben Taravari dhe kryetari i partisë, Zijadin Sela. Bashkë me të rinjtë, ato luajtën basketboll në terrenin e lagjes Maleardi, të Gostivarit.

“Këtu jam për mbështetje të kryetarit të Gostivarit, Arben Taravari. Pritjet e mia, si dhe pritjet vetë gjithë qytetarëve janë se ne në Gostivar do të fitojmë më rrethin e parë, pasi konsideroj se Taravari k punuar gjithë këto 4 vite dhe e meritoi votën e qytetarëve përsëri. Oponentëve dua t’ju porosis të ndalojnë së gënjyeri, së manipuluari, t’i lejnë ato prerje të deklaratave dhe të pajtohen me të se jo vetëm Gostivari, por nga Struga e deri në Likovë ndryshimi vjen. Mesazhi deri te votuesit dhe aktivistët tonë është çdoherë e njëjtë, të mbeten të qetë, të civilizuar, vetëm me të vërtetën përpara, të bisedojnë me çdo qytetar, t’i tregojnë faktet dhe të kontribuojnë për ndryshimet në Maqedoninë e Veriut”, deklaroi Sela.

Taravari vlerësoi se aktivitete zgjedhore të partisë së tij në Gostivar janë duke i zhvilluar mirë dhe tregoi kënaqësi nga ajo që e sheh në takimet me qytetarët.

“Atë që sot me ne janë kryetari Sela dhe miku ynë Feta Alimi në këtë ngjarje, që e organizon rinia, i jepet rëndësi ende më të madhe. Mendoj se jemi favorit absolut dhe nga ajo që e shohim në terren, besoj se me siguri do të kalojmë që nga rrethi i parë. Ne që nga fillimi i fushatës thamë se kundërshtarët do të shërbehen me çfarëdolloj metodash, gënjeshtra dhe tash e shihni se çdo ditë jemi dëshmitarë të lajmeve të ndryshme të rrejshme, ku janë të nxjerrura disa deklarata dhe pastaj ato manipulojnë publikun me to. Ne normalisht, përgjigjemi ketë vërtetën, zbulojmë si ka qenë në të vërtetë ajo informatë, të cilën e kanë pasuar në publik të pasaktë. Unë vazhdoj të insistoj të kemi betejë politike korrekte, kurse më 17 Tetor populli do t’a tregojë të vetën”, deklaroi Taravari.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена