Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Таравари и Села на „Спортска недела“ во Гостивар, ги повикаа опонентите да не пласираат лажни вести

Објавено

на

Младината на Алијанса за Албанците и Алтернатива во Гостивар организираше настан „Спортска недела“ на кој присуствуваа актуелниот градоначалник и кандидат, Арбен Таравари и претседателот на партијата, Зијандин Села. Заедно со младите, тие заиграа кошарка на игралиштето во гостиварската населба Малеарди.

„Тука сум за поддршка на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Моите очекувања, како и очекувањата на граѓаните се дека ние во Гостивар ќе победиме во првиот круг, бидејќи сметам дека Таравари има работено сите овие 4 години и го заслужи гласот на граѓаните повторно. На опонентите сакам да им порачам, барем еднаш во животот да престанат да лажат, да манипулираат, да ги остават тие сечења на изјави и нека се помират со тоа дека не само во Гостивар, туку од Струга до Липково промената доаѓа. Пораката до нашите гласачи и ативисти е секогаш иста, да останат смирени, цивилизирани, само со вистината напред, да разговараат со секој граѓанин, да ги кажа фактите и да придонесат за промените во Северна Македонија“, изјави Села.

Таравари оцени дека изборните активности на неговата партија во Гостивар се одвиваат добро и изрази задоволство од она што го гледа на средбите со граѓаните.

„Тоа што денес со нас се претседателот Села и нашиот пријател Фета Алими на овој настан, кој го организира младината, му се дава уште поголемо знаење. Мислам дека сме апсолутни фаворити и од тоа што го гледаме по терен, сметам најверојатно ќе поминеме уште од прв круг. Ние уште пред почеток на кампањата кажавме дека противниците ќе се служат со секакви методи, лаги и сега гледате дека секојдневно сме сведоци на разно разни лажни вести, каде се извадени некои изјави и потоа тие со нив манипулираат со јавноста. Ние нормално, одговараме со вистината, откриваме каква била навистина таа информација, којашто ја пласирале во јавноста неточно. Јас продолжувам да инсистирам да имаме коректна политичка битка, а на 17 октомври народот ќе си го каже своето“, изјави Таравари.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 1 час

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 2 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 3 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 3 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 16 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 17 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 18 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 19 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 19 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari dhe Sela në “Javë sportive” në Gostivar, ju bënë thirrje oponentëve që të mos plasojnë lajme të rrejshme

Објавено

на

Rinia e Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës në Gostivar organizoi ngjarje “Javë sportive” në të cilën morrën pjesë kryetari aktual dhe kandidat, Arben Taravari dhe kryetari i partisë, Zijadin Sela. Bashkë me të rinjtë, ato luajtën basketboll në terrenin e lagjes Maleardi, të Gostivarit.

“Këtu jam për mbështetje të kryetarit të Gostivarit, Arben Taravari. Pritjet e mia, si dhe pritjet vetë gjithë qytetarëve janë se ne në Gostivar do të fitojmë më rrethin e parë, pasi konsideroj se Taravari k punuar gjithë këto 4 vite dhe e meritoi votën e qytetarëve përsëri. Oponentëve dua t’ju porosis të ndalojnë së gënjyeri, së manipuluari, t’i lejnë ato prerje të deklaratave dhe të pajtohen me të se jo vetëm Gostivari, por nga Struga e deri në Likovë ndryshimi vjen. Mesazhi deri te votuesit dhe aktivistët tonë është çdoherë e njëjtë, të mbeten të qetë, të civilizuar, vetëm me të vërtetën përpara, të bisedojnë me çdo qytetar, t’i tregojnë faktet dhe të kontribuojnë për ndryshimet në Maqedoninë e Veriut”, deklaroi Sela.

Taravari vlerësoi se aktivitete zgjedhore të partisë së tij në Gostivar janë duke i zhvilluar mirë dhe tregoi kënaqësi nga ajo që e sheh në takimet me qytetarët.

“Atë që sot me ne janë kryetari Sela dhe miku ynë Feta Alimi në këtë ngjarje, që e organizon rinia, i jepet rëndësi ende më të madhe. Mendoj se jemi favorit absolut dhe nga ajo që e shohim në terren, besoj se me siguri do të kalojmë që nga rrethi i parë. Ne që nga fillimi i fushatës thamë se kundërshtarët do të shërbehen me çfarëdolloj metodash, gënjeshtra dhe tash e shihni se çdo ditë jemi dëshmitarë të lajmeve të ndryshme të rrejshme, ku janë të nxjerrura disa deklarata dhe pastaj ato manipulojnë publikun me to. Ne normalisht, përgjigjemi ketë vërtetën, zbulojmë si ka qenë në të vërtetë ajo informatë, të cilën e kanë pasuar në publik të pasaktë. Unë vazhdoj të insistoj të kemi betejë politike korrekte, kurse më 17 Tetor populli do t’a tregojë të vetën”, deklaroi Taravari.

Популарно изминативе 100 дена