Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари им порача на гостиварци што повеќе да читаат – ние го прашавме какви книги чита тој…

Денес и утре, на градскиот плоштад во Гостивар се одржува мал Саем на книгата. Со литературни дела од различни жанрови на албански јазик, учествуваат десетина издавачки куќи. Настанот го организира Здружението на албански издавачи во Македонија, со поддршка на општината. Градоначалникот Арбен Таравари ги посети штандовите, ја разгледа понудата, си купи книга и им порача на гостиварци што повеќе да читаат.

„Минатата година, саемот на книга во Гостивар беше многу успешен и ја постигна целта-издавачите да продадат што повеќе книги, а граѓаните да се поттикнат да читаат. Имајќи во предвид дека нашата интелигенција се развива во зависност од тоа колку читаме би им препорачал на граѓаните на Гостивар, да си купуваат што повеќе книги и што повеќе да читаат. Цените навистина не се скапи, многу се пристапни и мислам дека секој може да си дозволи да си купи книга за да ја има и чита“, рече Таравари.

На нашето прашање: Колку тој има време за читање и каква литература преферира, градоначалникот одговори: „Јас искрено порано читав многу повеќе отколку сега. Додека работев како лекар, можеби 90% од книгите што ги читав беа од областа на неврологијата, поточно за невродегенерација. Меѓутоа, немаше вечер да не заспијам со книга, па и сега секогаш ми се две-три книги при рака. Се` повеќе читам политички книги, следам некои статистики, анализи од автори од земјава и од странство. Практично сум ученик по политика“.

Како што објасни претседателот на Здружението организатор, Абдулмеџит Салиу,  настанот во Гостивар е дел од поширок проект наречен „Патуваме со книгата“. Меѓу следните градови кои ќе ги посетат е и Тетово.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 8 минути

Апел од полицијата по растот на заболени во Гостивар – Мерките да се почитуваат максимално!

Гостиварпред 1 час

Акцијата за санирање на Русино ќе трае најмалку 4 до 5 дена, зафатена е поголема површина

Гостиварпред 2 часа

Дафина Стојаноска од ВМРО ДПМНЕ: И моите сограѓани Турци не се задоволни од оваа власт

Гостиварпред 2 часа

Србиноска на средба со граѓани со оштетен вид во Гостивар: ИНТЕГРА ќе води грижа за лицата со попречености

Гостиварпред 3 часа

Највисока бројка на заразени со корона во регион на Гостивар до сега, вкупно 23 – една почината пациентка и 8 оздравени

Гостиварпред 5 часа

17 нови решенија за изолација во Гостивар, исконтролирани 142 лица

Гостиварпред 7 часа

Приведен гостиварец заради закани кон функционер на Владата

Македонијапред 8 часа

Еве ја листата на сместувачки капацитети каде може да се плати со ваучер за домашен туризам

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!