fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Ќе бидам на протестот за Русино утре во 17 часот

Објавено

на

Трет ден забраната за носење ѓубре на Русино, важи и за отпадот од Гостивар. Ваквиот потег на граѓанската иницијатива што ја блокира депонијата, за градоначалникот Арбен Таравари бил неочекуван и непотребен. Првиот човек на Гостивар вели дека со активистите имале добра соработка, а општината им ги исполнила барањата. Сега одново ќе се обидат да најдат заеднички јазик.

„Оваа одлука на граѓанската иницијатива малку не зачуди, затоа што имаме добра соработка и со „Гвеко“ и со „Стоп Русино“ и сите барања до сега сме ги реализирале. Ако продолжи блокадата и за камионите од Гостивар, нема да можеме да го собираме ѓубрето и градот ќе ни смрди, ќе се затрупа со смет. Но, за тоа не сме ние виновни, во иницијативата има луѓе со проблематично однесување, кои мислат дека на таков начин може да се реши проблемот. До кога ќе тераат така, јас навистина не знам. Денес ќе ги посетам, ме повикаа и се надевам дека ќе ја надминеме оваа ситуација“, изјави Таравари.

Граѓанските активисти го забранија Русино и за Гостивар, по изјавата на министерот за екологија Нуредини дека тоа ќе биде регионална депонија во наредните 10 години. Но, и од незадоволство кон општината поради закажаниот избор на членови на управниот одбор на регионалното претпријатие за Русино.

„Ние имаме обврски кон донаторот на проектот, како и рокови од Министерството за животна средина. Им реков на граѓаните, нека направат писмено барање да се стопира процедурата, ќе го доставиме до Советот, јас ќе лобирам кај советниците од мојата партија, тие нека лобираат кај останатите и советот нека го прифати нивното барање.“, рече градоначалникот

На јавната покана на иницијативата Стоп Русино за присуство на протестот, којшто ќе се одржи утре во Гостивар, градоначалникот одговори позитивно. „Да, утре во 17 часот ќе бидам на протестот. Ќе се задржам пократко, можеби околу 15 минути, заради состанок на кој мора да одам во Тетово, но во 17 часот ќе бидам тука“, рече Таравари.

Проблемот со Русино за сега само се врти во круг. Граѓаните бараат итна постапка за изнаоѓање на нова локација за депонирање на сметот од Полог, додека институциите инсистираат на спроведување на проектот за стандардизација на Русино во регионална депонија.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 7 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 7 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 9 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 10 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 11 час

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!