Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

Објавено

на

Кандидатот за втор градоначалнички мандат за Општина Гостивар од Алијанса за Албанците/Алтернатива, Арбен Таравари осврнувајќи се на капиталните проекти, предвидени во програма со која настапува на изборите, нагласува дека со својот тим имаат за цел Гостивар да го претворат во модерен развиен туристички центар.

„Во нашата Програма, која е достапна за албански, македонски и турски јазик имаме повеќе инвестиции коишто се важни за Гостивар. Нашата програма е наречена Трансформација на Гостивар. Би сакале Гостивар да го направиме да биде четирисезонски туристички град во кој ќе ни доаѓаат туристи, ќе го посетуваат во текот на целата година. Еден од проектите кои одат во таа цел е Аква паркот, за кој физибилити студијата е веќе готова и само треба да се објави оглас да видиме која фирма ќе влезе во приватно-јавно партнерство со општината“, рече Таравари.

Меѓудругото тој најави и заложби за дислокација на депонијата Русино. „Инвестициите во училиштата и во инфраструктурата ќе продолжат, исто како и нашиот стремеж за  транспарентност на највисоко ниво. Ќе се заложиме за дислокација на депонијата Русино, навистина нема друго решение, освен да се тргне депонијата. Би го споменал и започнување со работа на првиот современ Центар за аутизам во земјава. А доколку евентуално во идниот мандат добиеме ги и надлежностите од примарното здравство, да бидат под капа на општината, ќе има огромни чекори во унапредување на оваа област“, подвлече Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 49 минути

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 18 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 18 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 1 ден

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Taravari: Do t’a bëjmë Gostivarin qytet turistik katër sezonal

Објавено

на

Kandidati për mandat të dytë për kryetar për Komunën e Gostivarit nga Aleanca për Shqiptarët/Alternativa, Arben Taravari duke u kujtuar në projektet kapitale, të parashikuara në programin me të cilin shfaqet në zgjedhjet, thekson se me ekipin e tij kanë për qëllim Gostivarin t’a shndërrojnë në qendër moderne të zhvilluar turistike.

“Në Programin tonë, që është e disponueshme në gjuhën shqipe, maqedone dhe turke kemi më shumë investime të cilat janë të rëndësishme për Gostivarin. Programi jonë është i quajtur Transformimi i Gostivarit. Do të dëshironim Gostivarin t’a bëjmë qytet turistik katër sezonal në të cilin do të na vijnë turistë, do t’a vizitojnë gjatë gjithë vitit. Një nga projektet që shkojnë për atë qëllim është Akua parku, për të cilin fizibiliti studimi është veçmë i gatshëm dhe vetëm duhet të bëhet shpallje të shohim cila firmë do të hyjë në partneritet privat-publik me komunën”, tha Taravari.

Në mes tjerash ai lajmëroi edhe angazhim për zhvendosje të deponisë Rusino. “Investimet në shkollat dhe infrastruktura do të vazhdojnë, njëlloj si synimi ynë për transparencë në nivel m të lartë. Do të angazhohemi për zhvendosje të deponisë Rusino, me të vërtetë nuk ka zgjidhje tjetër, vetëm të hiqet deponia. Do t’a përmendja edhe fillimin me punë të Qendrës bashkëkohore për autizëm në vendin tonë. Kurse eventualisht nëse në mandatin e ardh i fitojmë edhe ingerencat e shëndetësisë primare, të jenë nën kapelën e komunës, do të ketë hapa të mëdha në përparimin e kësaj fushe”, nënvizoi Taravari.

Популарно изминативе 100 дена