Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари на средба со пензионирани наставници: Тие ни даваат важни животни лекции, да покажеме достојна почит

Објавено

на

По повод престојниот Ден на албанското образование, 7 Март, општинското раководство на Гостивар го посети ОУ „Исмаил Ќемали“, каде се одржа средба со пензионирани просветни работници.  Да ги почитуваме и вреднуваме просветните работници како што заслужуваат, порача градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

„Почестен сум што сум овде, да се сретнам и поразговарам со пензионираните наставници, кои придонеле многу за развојот на децата, а и за целото општество. Јас сум учел во ова училиште и нормално првите импресии и формирањето на карактерот на човекот се случуваат во првите 7 до 10 години од животот. Се сеќавам на многу совети што ни ги давале наставниците и учителите за животот. Не можам да го заборавам учителот Селман Халиси, кој беше еден од подобрите во Гостивар и многу други кои ете и денес беа присутни, како пензионери. Нивните совети беа значајни за нашата личност и животот понатаму.“, рече градоначалникот.

Директорката на училиштето Шпреса Усеини во своето обраќање истакна дека неопходни се промени кои ќе донесат подобар статус на просветните работници. „Состојбите не се како порано. Учителите и наставниците не се вреднуваат и не се почитуваат доволно. Но, се надевам дека со законските промени кои ќе следат после 30 години, ќе има чекор напред да се подобри ситуацијата, да се постигнат европските и светските стандарди“, рече директорката.

Децата се најискрени и најреални затоа е посебно задоволство да се работи со нив, подвлече актуелната раководителка на општинскиот сектор за образование Аслијан Снопче, која повеќе години има работено како професор во средно училиште. „Горда сум на професијата и повторно би се вратила да ја работам. Децата се најискрени и најреални, и секогаш го заслужуваат најдоброто“, рече Снопче.

Традиционалната заедничка прослава на 7 Март годинава во Гостивар ќе изостане поради ковид пандемијата.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 минути

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 60 минути

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 2 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 3 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 4 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 5 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 16 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 18 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 20 часа

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена