Поврзи се со нас

Вести

Таравари најавува отворена линија, ден за средби со граѓаните и ревизија на досегашното работење на општината

Објавено

на

Новоизбраниот градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари денес на градскиот плоштад одржа прес конференција на која во кратки црти се осврна на повеќе планови.

Таравари најави ревизија на финансиското работење на општината Гостивар и неговиот претходник, бидејќи како што нагласи, постојат индиции за сериозни злоупотреби.

– Ќе побараме документи и да ја видиме точната состојба. А најбрзо што се може ќе направиме санацијата на покривот на ОУ Гоце Делчев. Наскоро ќе профункционира и отворена телефонска линија и контакт преку социјалните мрежи „здраво Тараври“ преку која граѓаните ќе ги кажуваат нивните проблеми. Вторник ќе биде ден за директни средби на  граѓаните со кабинетот на градоначалникот и надлежните служби, подвлече Таравари

Тој потврди дека ќе ја добие поддршката во советот на општината и како што рече тоа ќе било лесно, бидејќи веќе се направени контакти со останатите партии кои имаат членови во новиот состав на советот на општината.

Во неговата политичка партија Алијанса за албанците немаат решено дали ќе ја напуштаат или остануваат во Владата на РМ, тоа допрва ќе биде решено откако ќе се анализраат последните изборни резултати,  Тој како генерален секретар на партијата, во оценката за текот на изборите го критикуваше ангжаманот на владините функционери во кампањата во корист на ДУИ.

– Засега не излегуваме од Владата. Следуваат анализи во претседателство на партијата и да видиме каде да видиме дали имало злоупотреби за време на избборниот процес, бидејќи постојат сомнежи. Ќе поразговараме и со премиерот. Сметам дека е скандалозно, премиерот, министерот за внатрешни да бидат ангажирани и да работат во корист на ДУИ. Тоа е недозволиво и со препораките на Прибе. Меѓутоа вчерашниот ден беше исполнет со низа нерегуларности, поткупи, притисоци и запалашување. Жалам што и министерот Спасовски лично вршел притисок. Жалам и што една влада стои зад партија која има лошо минато, рече Таравари.

Таравари смета дека ресорот здравство и натаму ќе биде распеделно на Алијансата за албанците, но конечната одлука ќе биде донесена откако за тоа ќе се реши во партијата.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена