Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Таравари: Невиден притисок и злоупотреби со секакви механизми на власта

Објавено

на

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од Алијанса/Алтернатива, Арбен Таравари во гостување на Тв Сител, посочи дека на гласањето на 17 октомври биле вршени големи притисоци од актуелната централна власт и дека се случила некоја измама со гласовите среде ноќ, за да не помине во првиот круг.

„На гласањето на 17 октомври, по нашите математики од записниците од сите избирачки места бевме со скоро 53% гласови да поминеме во прв круг, но се случи нешто што ни ние не можеме да го откриеме, околу 3 часот навечер резултатот падна на 49,88%, па 49,80%. Сѐ уште не можеме да откриеме каде е ујдурмата. Многу неважечки ливчиња има. Просекот по општини за неважечки ливчиња е 3,55%, а во Гостивар е некаде 4,4 %, што е невообичаено само во една општина да има 1% повеќе неважечки ливичиња отколку просекот во сите други општини. Ова беше тежок притисок од цела држава, со полиција, специјалци, со служби, со секакви механизми на власта. Не знам како успејаа. Не поминавме за 30 гласа. Како и да е, одиме во втор круг и се надевам дека ќе ги победиме уште поубедливо, бидејќи го гледам расположението на граѓаните, кои се револтирани максимално и велат: За 30 гласови, да излезaт 30.000 луѓе повторно да гласаат, не е во ред. Имаме доста факти и аргументи за злопотреба, за тепање на луѓе. Јас не гледам никакво мрдање од институциите барем за да превенираат тоа да не се случи повторно. Полициската станица во Гостивар е претворена во втор штаб на ДУИ. Разни банди коишто војувале меѓу себе со години, сега се здружени заедно. Тие факти и аргументи што ги имаме нема да ги објавиме до 31-ви  октомври, бидејќи ќе се згрозат граѓаните. Ќе ги објавиме по 31-ви октомври. Ова што се случуваше на 17 октомври не се случуваше ни за времето на Груевски и Мијалков, таков режим не е виден последните 60-70 години никаде.“, рече Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 8 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 10 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 11 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 11 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Taravari: Shtypje e pa parë dhe keqpërdorim të çdolloj mekanizmi të qeverisë

Објавено

на

Kandidati për kryetar i Gostivarit nga Aleanca/Alternativa, Arben Taravari në shfaqjen mysafire në TV Sitell, drejtoi se në votimin më 17 Tetor janë kryer presione të mëdha nga qeverisja aktuale qendrore dhe se ka ndodhur ndonjë mashtrim me votat në mes të natës, që të mos kalojë në rrethin e parë.

“Në votimin më 17 Tetor, sipas matematikave tona nga proçesverbalet nga të gjitha vendet e votimit ishim gati se me 53% të votave të kalojmë në rrethin e parë, por ndodhi diçka që as ne nuk mundemi t’a zbulojmë, rreth orës 3 në mbrëmje rezultati ra në 49,88%, e pastaj në 49,80%. Ende nuk mund të zbulojmë ku është ku është hujdurma. Ka shumë letra të pavlefshme. Mesatarja nëpër komuna për fleta të pavlefshme është 3,55%, kurse në Gostivar është diku 4,4 %, që është e pazakontë vetëm në një komunë të ketë më shumë se 1% fleta të pavlefshme sesa mesatarja në të gjitha komunat e tjera. Kjo ishte shtypje e rëndë nga gjithë shteti, me polici, njësitë speciale, me shërbimet, me çdolloj mekanizma të qeverisë. Nuk e di si arritën. Nuk kaluan për 30 vota. Sidoqoftë, shkojmë në rrethin e dytë dhe shpresoj se do t’i fitojmë ende më bindshëm, padi r shoh disponimin e qytetarëve, t cilët janë të revoltuar dhe thonë: Për 30 vota, të dalin 30.000 njerëz përsëri të votojnë, nuk është në rregull. Kemi mjaftë fakte dhe argumente për keqpërdorim, për rrahje të njerëzve. Unë nuk shoh asnjë lëvizje nga institucionet së paku që të prevenojnë ajo të mos ndodhë përsëri. Stacioni policor në Gostivar është shndërruar në shtab të dytë të BDI-së. Banda të llojllojshme të cilat kanë luftuar në mes veti me vite, tash janë bashkuar bashkë. Ato fakte dhe argumente që i kemi nuk do t’i publikojmë deri më 31 Tetor, pasi qytetarët do të gërditen. Do t’i publikojmë pas 31 Tetorit. Kjo që ndodhte më 17 Tetor nuk ndodhte as gjatë kohës së Gruevskit dhe Mijallkovit, regjim i tillë nuk është parë askund në 60-70 vitet e fundit.”, tha Taravari.

Популарно изминативе 100 дена