Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Таравари: Невиден притисок и злоупотреби со секакви механизми на власта

Објавено

на

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од Алијанса/Алтернатива, Арбен Таравари во гостување на Тв Сител, посочи дека на гласањето на 17 октомври биле вршени големи притисоци од актуелната централна власт и дека се случила некоја измама со гласовите среде ноќ, за да не помине во првиот круг.

„На гласањето на 17 октомври, по нашите математики од записниците од сите избирачки места бевме со скоро 53% гласови да поминеме во прв круг, но се случи нешто што ни ние не можеме да го откриеме, околу 3 часот навечер резултатот падна на 49,88%, па 49,80%. Сѐ уште не можеме да откриеме каде е ујдурмата. Многу неважечки ливчиња има. Просекот по општини за неважечки ливчиња е 3,55%, а во Гостивар е некаде 4,4 %, што е невообичаено само во една општина да има 1% повеќе неважечки ливичиња отколку просекот во сите други општини. Ова беше тежок притисок од цела држава, со полиција, специјалци, со служби, со секакви механизми на власта. Не знам како успејаа. Не поминавме за 30 гласа. Како и да е, одиме во втор круг и се надевам дека ќе ги победиме уште поубедливо, бидејќи го гледам расположението на граѓаните, кои се револтирани максимално и велат: За 30 гласови, да излезaт 30.000 луѓе повторно да гласаат, не е во ред. Имаме доста факти и аргументи за злопотреба, за тепање на луѓе. Јас не гледам никакво мрдање од институциите барем за да превенираат тоа да не се случи повторно. Полициската станица во Гостивар е претворена во втор штаб на ДУИ. Разни банди коишто војувале меѓу себе со години, сега се здружени заедно. Тие факти и аргументи што ги имаме нема да ги објавиме до 31-ви  октомври, бидејќи ќе се згрозат граѓаните. Ќе ги објавиме по 31-ви октомври. Ова што се случуваше на 17 октомври не се случуваше ни за времето на Груевски и Мијалков, таков режим не е виден последните 60-70 години никаде.“, рече Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 27 минути

Најдобрите 10 италијански сирења кои се сакани ширум светот

Гостиварпред 1 час

Жена нападната од куче скитник во Врапчиште

Спортпред 4 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 5 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 6 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 19 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 21 час

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari: Shtypje e pa parë dhe keqpërdorim të çdolloj mekanizmi të qeverisë

Објавено

на

Kandidati për kryetar i Gostivarit nga Aleanca/Alternativa, Arben Taravari në shfaqjen mysafire në TV Sitell, drejtoi se në votimin më 17 Tetor janë kryer presione të mëdha nga qeverisja aktuale qendrore dhe se ka ndodhur ndonjë mashtrim me votat në mes të natës, që të mos kalojë në rrethin e parë.

“Në votimin më 17 Tetor, sipas matematikave tona nga proçesverbalet nga të gjitha vendet e votimit ishim gati se me 53% të votave të kalojmë në rrethin e parë, por ndodhi diçka që as ne nuk mundemi t’a zbulojmë, rreth orës 3 në mbrëmje rezultati ra në 49,88%, e pastaj në 49,80%. Ende nuk mund të zbulojmë ku është ku është hujdurma. Ka shumë letra të pavlefshme. Mesatarja nëpër komuna për fleta të pavlefshme është 3,55%, kurse në Gostivar është diku 4,4 %, që është e pazakontë vetëm në një komunë të ketë më shumë se 1% fleta të pavlefshme sesa mesatarja në të gjitha komunat e tjera. Kjo ishte shtypje e rëndë nga gjithë shteti, me polici, njësitë speciale, me shërbimet, me çdolloj mekanizma të qeverisë. Nuk e di si arritën. Nuk kaluan për 30 vota. Sidoqoftë, shkojmë në rrethin e dytë dhe shpresoj se do t’i fitojmë ende më bindshëm, padi r shoh disponimin e qytetarëve, t cilët janë të revoltuar dhe thonë: Për 30 vota, të dalin 30.000 njerëz përsëri të votojnë, nuk është në rregull. Kemi mjaftë fakte dhe argumente për keqpërdorim, për rrahje të njerëzve. Unë nuk shoh asnjë lëvizje nga institucionet së paku që të prevenojnë ajo të mos ndodhë përsëri. Stacioni policor në Gostivar është shndërruar në shtab të dytë të BDI-së. Banda të llojllojshme të cilat kanë luftuar në mes veti me vite, tash janë bashkuar bashkë. Ato fakte dhe argumente që i kemi nuk do t’i publikojmë deri më 31 Tetor, pasi qytetarët do të gërditen. Do t’i publikojmë pas 31 Tetorit. Kjo që ndodhte më 17 Tetor nuk ndodhte as gjatë kohës së Gruevskit dhe Mijallkovit, regjim i tillë nuk është parë askund në 60-70 vitet e fundit.”, tha Taravari.

Популарно изминативе 100 дена