Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Таравари: Особена поддршка и проекти за лицата со посебни потреби

Објавено

на

Алијанса за Албанците/Алтернатива во Гостивар ги продолжи предизборните активности во рамки на кампањата за Локалните избори, со средби со граѓани. Вечерва ги посетија населбите Џамиџид и Голем пазар.

Во својот говор, меѓу другото кандидатот за втор градоначалнички мандат, Арбен Таравари истакна дека како општинско раководство до сега дале голема поддршка на здруженија на лица со посебни потреби и невладини организации, затоа што сметаат дека на ранливите групи им е потребно особено внимание и подобри услови.

„Со нас вечерва е човек што е на нашата листа со кого се особено гордеам и честопати  споменувам дека го имаме на нашата листа. Тоа е претседателот  на Здружението на слепи лица во Гостивар Џеват Фејзули, кој се надевам и посакувам, во Советот да биде претставник на луѓето кои не можат да влезат низ институциите, кои немаат пристап толку колку што треба, заедно да ги штитиме интересите на луѓето со посебни потреби. Размислувам што друго да спомнам пред вас овде, вие ме знаете, живеам тука, моите навики се исти како и пред да станам градоначалник. Знаете дека одам на работа пешки. Мобилниот телефон откако станав градоначалник го користам и го плаќам самиот, а не на службена сметка. Знаете дека продолжувам секоја среда да одам на клиника и ги посетувам пациентите. Сепак, ќе споменам неколку достигнувања, бидејќи ја барам вашата доверба за нов мандат од следните 4 години. Ние сме единствената општина што особено ги поддржува невладините организации и здруженијата на лица со посебни потреби. Доколку се направи споредба со буџетот од 2013-та до 2017-та година, дури до седум пати е покачен износот којшто се доделува за невладините и за здруженијата кои се занимаваат со луѓе со посебни потреби. Ние сме единствената општина во Македонија која создава Центар за деца со аутизам. Некој ќе рече дека ова не е ништо посебно, но навистина е посебно, бидејќи во Гостивар има 200 семејства со деца кои имаат потреба од таква стручна помош, а немаат пари и можности за третман. Центарот го подготвуваме во поранешниот колеџ и во него децата, не само што ќе престојуваат од 8 наутро до 5 попладне, туку и ќе имаат неопходна стручна помош од логопед, психолог, цел тим за професионален третман. На овие 200 семејства Општина Гостивар им овозможува услови како никаде во Македонија.“, подвлече Таравари.

Носителот на листата за советници, Ваљбон Лимани рече дека се многу задоволни од досегашниот прием кај граѓаните и дека се сигурни во победа од прв круг. „Во секоја населба, на секое место кадешто одиме, со сите граѓани со кои разговараме наидуваме на прием којшто само може да се посака. На овие избори, Арбен Таравари ќе стане градоначалник во првиот круг. Сакам да ве повикам масовно да гласате и да ја поддржите листата на советници за заедно да продолжиме да работиме и следните 4 години, за тимот на Таравари да продолжи со трансформацијата на Гостивар“, рече Лимани.

На средбата во Голем пазар пред присутните зборуваат и кандидатите за советници Тељат Фетаи и Беса Мухареми, како и пратеникот од АА, Халил Снопче.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari: Mbështetje e veçantë dhe projekte për personat me nevoja të veçanta

Објавено

на

Aleanca për Shqiptarët/Alternativa në Gostivar i vazhdoi aktivitetet parazgjedhore në kuadër të fushatës për Zgjedhjet lokale, me takime !e qytetarët. Sonte i vizituan lagjet Xhamixhid dhe Pazari i madh.

Në fjalimin e vet, mes tjerash kandidati për mandat të dytë për kryetar komune, Arben Taravari theksoi se si udhëheqësi komunale deri tash ju kanë dhënë mbështetje të madhe shoqatave të personave me nevoja të veçanta dhe organizatave joqeveritare, pasi që konsiderojmë se grupeve të prekshme ju nevojitet kujdes i veçantë dhe kushte më të mira.

“Me ne sot është një njeri që është në listen tonë me të cilin mburrem dhe shpesh e përmend se e kemi në listën tonë. Është kryetari i shoqatës së të verbërve në Gostivar Xhevat Fejzuli, i cili shpresoj dhe uroj, në Këshillin të jetë përfaqësues i njerëzve të cilët nuk mund të hynë nëpër institucione, nuk kanë akses aq sa duhet, së bashku t’i mbrojmë interesat e njerëzve me nevoja të veçanta. Mendoj çfar tjetër të përmend këtu para jush, ju më njihni, këtu jetoj, zakonet e mia janë të njëjta si para se të bëhem kryetar. E dini se në punë shkoj në këmbë. Telefonin celular prej kur jam be kryetar e përdor dhe e paguaj vet, e jo në llogari zyrtare. E dini se vazhdoj çdo të mërkur të shkoj në klinik dhe ti vizitoj pacientet.

Megjithatë do t’ju përmend disa të arritura, pasi e kërkoj besimin tuaj për mandtati të ri   4 vitet e ardhshme. Në jemi komuna e vetme që kaq shumë i financon shoqatat joqeveritare dhe shoqatat të cilat merren me njerëz me nevoja të veçanta. Në qoftë se bëhet krahasimi i buxhetit 2013-2017 gati se shtatëfish është rritur paga që ndahet për shoqatat joqeveritare dhe për shoqatat për persona me nevoja te veçanta. Ne jemi komuna e vetme në Maqedoni që krijon Qendër për fëmijë me autizëm. Ju do te thoni se kjo nuk është asgjë e veçantë, por është e veçantë, pasi në Gostivari ka 200 familje që kanë fëmijë që kanë nevojë për ndihmë profesionale dhe këto nuk kanë para dhe mundësi për trajtim. Qendrën e përgatisim në ish kolegjin në të cilën fëmijët jo vetem që do të qëndrojnë nga ora 8 deri ne ora 5 mbasdite, por edhe do te trajtohen prej logopedit, psikologut, prej gjithë ekipit për trajtim profesional. Këtyre 200 familjeve Komuna e Gostivarit ju mundëson kushte si askund tjeter ne Maqedoni.”, theksoi Taravari.

Bartësi i listës për këshilltarë, Valbon Limani tha se janë shumë të kënaqur nga pritja e deritanishme tek qytetarët dhe se janë të sigurt në fitore në rrethin e parë. “Në çdo lagje, në çdo vend ku shkojmë, me të gjithë qytetarët me të cilët bisedojmë vijmë në mikpritje që vetëm mund të dëshirohet. Në këto zgjedhje, Arben Taravari do të bëhet kryetar në rrethin e parë. Dua t’ju bëj thirrje masovikisht të votoni dhe t’a mbështetni listën e këshilltarëve që bashkë të vazhdojmë të punojmë edhe 4 vitet e ardhshme, që ekipi i Taravarit të vazhdojë me transformimin e Gostivarit”, tha Limani.

Në takimin në Pazarin e madh para të pranishmëve folën edhe kandidatët për këshilltarë Telat Fetai dhe Besa Muharemi, si dhe deputeti nga ASH, Halil Snopçe.

Популарно изминативе 100 дена