Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Таравари: Особена поддршка и проекти за лицата со посебни потреби

Објавено

на

Алијанса за Албанците/Алтернатива во Гостивар ги продолжи предизборните активности во рамки на кампањата за Локалните избори, со средби со граѓани. Вечерва ги посетија населбите Џамиџид и Голем пазар.

Во својот говор, меѓу другото кандидатот за втор градоначалнички мандат, Арбен Таравари истакна дека како општинско раководство до сега дале голема поддршка на здруженија на лица со посебни потреби и невладини организации, затоа што сметаат дека на ранливите групи им е потребно особено внимание и подобри услови.

„Со нас вечерва е човек што е на нашата листа со кого се особено гордеам и честопати  споменувам дека го имаме на нашата листа. Тоа е претседателот  на Здружението на слепи лица во Гостивар Џеват Фејзули, кој се надевам и посакувам, во Советот да биде претставник на луѓето кои не можат да влезат низ институциите, кои немаат пристап толку колку што треба, заедно да ги штитиме интересите на луѓето со посебни потреби. Размислувам што друго да спомнам пред вас овде, вие ме знаете, живеам тука, моите навики се исти како и пред да станам градоначалник. Знаете дека одам на работа пешки. Мобилниот телефон откако станав градоначалник го користам и го плаќам самиот, а не на службена сметка. Знаете дека продолжувам секоја среда да одам на клиника и ги посетувам пациентите. Сепак, ќе споменам неколку достигнувања, бидејќи ја барам вашата доверба за нов мандат од следните 4 години. Ние сме единствената општина што особено ги поддржува невладините организации и здруженијата на лица со посебни потреби. Доколку се направи споредба со буџетот од 2013-та до 2017-та година, дури до седум пати е покачен износот којшто се доделува за невладините и за здруженијата кои се занимаваат со луѓе со посебни потреби. Ние сме единствената општина во Македонија која создава Центар за деца со аутизам. Некој ќе рече дека ова не е ништо посебно, но навистина е посебно, бидејќи во Гостивар има 200 семејства со деца кои имаат потреба од таква стручна помош, а немаат пари и можности за третман. Центарот го подготвуваме во поранешниот колеџ и во него децата, не само што ќе престојуваат од 8 наутро до 5 попладне, туку и ќе имаат неопходна стручна помош од логопед, психолог, цел тим за професионален третман. На овие 200 семејства Општина Гостивар им овозможува услови како никаде во Македонија.“, подвлече Таравари.

Носителот на листата за советници, Ваљбон Лимани рече дека се многу задоволни од досегашниот прием кај граѓаните и дека се сигурни во победа од прв круг. „Во секоја населба, на секое место кадешто одиме, со сите граѓани со кои разговараме наидуваме на прием којшто само може да се посака. На овие избори, Арбен Таравари ќе стане градоначалник во првиот круг. Сакам да ве повикам масовно да гласате и да ја поддржите листата на советници за заедно да продолжиме да работиме и следните 4 години, за тимот на Таравари да продолжи со трансформацијата на Гостивар“, рече Лимани.

На средбата во Голем пазар пред присутните зборуваат и кандидатите за советници Тељат Фетаи и Беса Мухареми, како и пратеникот од АА, Халил Снопче.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 13 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 14 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari: Mbështetje e veçantë dhe projekte për personat me nevoja të veçanta

Објавено

на

Aleanca për Shqiptarët/Alternativa në Gostivar i vazhdoi aktivitetet parazgjedhore në kuadër të fushatës për Zgjedhjet lokale, me takime !e qytetarët. Sonte i vizituan lagjet Xhamixhid dhe Pazari i madh.

Në fjalimin e vet, mes tjerash kandidati për mandat të dytë për kryetar komune, Arben Taravari theksoi se si udhëheqësi komunale deri tash ju kanë dhënë mbështetje të madhe shoqatave të personave me nevoja të veçanta dhe organizatave joqeveritare, pasi që konsiderojmë se grupeve të prekshme ju nevojitet kujdes i veçantë dhe kushte më të mira.

“Me ne sot është një njeri që është në listen tonë me të cilin mburrem dhe shpesh e përmend se e kemi në listën tonë. Është kryetari i shoqatës së të verbërve në Gostivar Xhevat Fejzuli, i cili shpresoj dhe uroj, në Këshillin të jetë përfaqësues i njerëzve të cilët nuk mund të hynë nëpër institucione, nuk kanë akses aq sa duhet, së bashku t’i mbrojmë interesat e njerëzve me nevoja të veçanta. Mendoj çfar tjetër të përmend këtu para jush, ju më njihni, këtu jetoj, zakonet e mia janë të njëjta si para se të bëhem kryetar. E dini se në punë shkoj në këmbë. Telefonin celular prej kur jam be kryetar e përdor dhe e paguaj vet, e jo në llogari zyrtare. E dini se vazhdoj çdo të mërkur të shkoj në klinik dhe ti vizitoj pacientet.

Megjithatë do t’ju përmend disa të arritura, pasi e kërkoj besimin tuaj për mandtati të ri   4 vitet e ardhshme. Në jemi komuna e vetme që kaq shumë i financon shoqatat joqeveritare dhe shoqatat të cilat merren me njerëz me nevoja të veçanta. Në qoftë se bëhet krahasimi i buxhetit 2013-2017 gati se shtatëfish është rritur paga që ndahet për shoqatat joqeveritare dhe për shoqatat për persona me nevoja te veçanta. Ne jemi komuna e vetme në Maqedoni që krijon Qendër për fëmijë me autizëm. Ju do te thoni se kjo nuk është asgjë e veçantë, por është e veçantë, pasi në Gostivari ka 200 familje që kanë fëmijë që kanë nevojë për ndihmë profesionale dhe këto nuk kanë para dhe mundësi për trajtim. Qendrën e përgatisim në ish kolegjin në të cilën fëmijët jo vetem që do të qëndrojnë nga ora 8 deri ne ora 5 mbasdite, por edhe do te trajtohen prej logopedit, psikologut, prej gjithë ekipit për trajtim profesional. Këtyre 200 familjeve Komuna e Gostivarit ju mundëson kushte si askund tjeter ne Maqedoni.”, theksoi Taravari.

Bartësi i listës për këshilltarë, Valbon Limani tha se janë shumë të kënaqur nga pritja e deritanishme tek qytetarët dhe se janë të sigurt në fitore në rrethin e parë. “Në çdo lagje, në çdo vend ku shkojmë, me të gjithë qytetarët me të cilët bisedojmë vijmë në mikpritje që vetëm mund të dëshirohet. Në këto zgjedhje, Arben Taravari do të bëhet kryetar në rrethin e parë. Dua t’ju bëj thirrje masovikisht të votoni dhe t’a mbështetni listën e këshilltarëve që bashkë të vazhdojmë të punojmë edhe 4 vitet e ardhshme, që ekipi i Taravarit të vazhdojë me transformimin e Gostivarit”, tha Limani.

Në takimin në Pazarin e madh para të pranishmëve folën edhe kandidatët për këshilltarë Telat Fetai dhe Besa Muharemi, si dhe deputeti nga ASH, Halil Snopçe.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена