Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Таравари по најновата смена на директори: Му понудив на Заев и градоначалничкото место да им го даде на ДУИ

Објавено

на

  Во речиси сите училишта во Гостивар, на раководните позиции вратени се старите директори. Решенијата се донесени од Министерството за образование, кое во февруари годинава, по втор пат му ги одзеде ингеренциите за разрешување и именување на директори во училиштата на градоначалникот Арбен Таравари.

  Во врска со најновите смени, градоначалникот изјави:

  „Во училиштата во Гостивар по шести пат се менуваат директорите. Во 18 месеци, просечно на секои три месеци има смена на директори. Ова се случува од министер на ДУИ, со знаење на премиерот. Сфаќам дека премиерот не е многу загрижен за образованието на учениците Албанци, кога се знае дека околу 1.000 ученици Албанци во Македонија, принудно учат на македонски, бидејќи немаат услови за учење на албански јазик. Учат од книги коишто се под сите стандарди. Министерството за образование го раководи министер, кој повеќето договори ги прави во четири очи.  Ние нема што да правиме. Јас му понудив на господинот Заев да ги земе ингеренциите во образованието и за четири години, комплетно да му ги даде на ДУИ. Дури му реков, ако треба и градоначалничкото место, нека дојде и ќе му го дадеме на ДУИ. Како и да е, жалам за учениците. За две недели завршува учебната година, можеа да почекаат, ова е стрес и за децата. Ги сменија за време на кампањата, па пак ги вратија, па сега повторно менуваат.“

  Таравари смета дека за сега се немоќни да реагираат на ваквите ситуации, но се надева да се остварат најавените промени во Владата. „Се надевам дека ќе има и промени во Владата. Пораката беше јасно испратена и на 21 април и на 5 мај за владиното мнозинство. После рекоа метла, и метлата почна од Гостивар. Ако не направат промени, најдоцна за една година ќе имаме Пржинска Влада. Искрено господинот Заев, ги изгуби изборите, имаше пирова победа, победи Пендаровски, но изгуби СДСМ“, рече градоначалникот и генерален секретар на Алијанса за Албанците.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 8 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 11 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 15 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 15 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 16 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 17 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 19 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 20 часа

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 21 час

  Избрана новата Влада

  Гостиварпред 22 часа

  Временска прогноза за новата работна недела

  Македонијапред 1 ден

  Во изминатото деноноќие регистрирани 1.348 нови случаи на коронавирус

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена