Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари побара совети од просветниот инспектор кој ги стави на тепет Адеми и Нухиу

На првиот ден од второто полугодие, гостин кај градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари беше Ѓорѓи Илиевски, просветниот инспектор којшто лани посочуваше дека  функционери незаконски напредувале во научно-наставни звања на Државниот универзитет во Тетово. Како што рече градоначалникот, го поканил Илиевски на средба за со него да се консултира и да побара совети околу проблемите што ги имаат општината и Министерството за образование.

„Инспекторот има огромно искуство во образованието и го познаваме како човек кој повеќе од една година води војна со институциите во име на правдата. Го поканив за да ги слушнеме неговите совети и препораки како да постапуваме, ние како општина. Знаете дека два пати централната власт ни ги одземаше ингеренициите во образованието. Сега низ училиштата во Гостивар се пуштени да се шетаат инспектори и се прави обид по трет пат да ни ги одземат, со што ќе влеземе во гинисовата книга на рекорди. Знам дека функционерите од СДСМ ќе излезат и ќе кажат, дека тоа го прави ДУИ, но не е така. За се` што прави ДУИ, СДСМ го штити и така целата држава станува заложник на нивните криминали.“, изјави Таравари.

Инспекторот Илиевски не откри конкретно што го советувал градоначалникот, но ги повика колегите од Просветниот инспекторат кои вршат надзори низ училиштата да постапуваат професионално и според законите.

„Врз мене се вршат мобинг и притисоци, откако открив дека тројца функционери, министерот за образование, Арбер Адеми, заменикот во МВР Агим Нухиу и директорот на Државниот завод за индустриска сопственост, Сафет Емрули, биле незаконски унапредени во своите научно-наставни звања. И градоначалникот Таравари е паталец, во некоја рака како и јас, но сепак ќе издржиме и ќе се бориме со сето она што се случува. Тој се наоѓа во многу тешка состојба, затоа што нема поддршка од централната власт. Кога се даваат парични средства за училишта, во други општини и се злоупотребувале. А Гостивар е оставен да се снаоѓа, градоначалникот води битка за да се подобрат условите, а не добива никаква помош. Ги повикувам моите колеги од Државниот просветен инспекторат професионално да си ја вршат својата работа. Знам дека има и професионални колеги, но и ним им се врши притисок како да постапат. Замислете, во Гостивар доаѓаат инспектори од Струга за да вршат инспекциски надзор. Тие нека си ја завршат прво работата во Струга, но таму не смеат да казнуваат“, изјави Илиевски.

Инспекторот за една недела ќе се пензионира, но при денешната средба и гостинот и домаќинот рекоа дека тоа нема да биде пречка да ја продолжат соработката.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 минути

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 49 минути

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 4 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 5 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 18 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 20 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Гостиварпред 22 часа

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Гостиварпред 22 часа

Во хотели во Маврово има 135 лица во државен карантин – ги обезбедува војска и полиција, општина М.Ростуше се вклучува со комунални услуги

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!