fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Поставени се камери и осветлување на Русино

Објавено

на

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари преку својот фејсбук профил објави дека завршило монтирањето на камери и јавно осветлување на Русино, со што општината ги исполнила сите барања на граѓаните за привремено решевање на проблемот.

„Одлуките кои произлегоа од јавната дебата за привремено решавање на проблемот со депонијата Русино се целосно спроведени. Вчера заврши вградувањето на безбедносните камери и јавното осветлување во и околу депонијата. Претходно, Општина Гостивар ангажираше компании за обезбедување кои ќе дежураат 24 часа на ден за да спречи намерното подметнување пожар, а има испратено и соодветни барања и претставки до Владата, Министерството за внатрешни работи и Државниот инспекторат за животна средина. Секогаш во поддршка на иницијативи и на страната на граѓаните за општото добро!“, напиша градоначалникот.

Блокадата на Русино, која првично требаше да заврши на 12 август, беше продолжена за 10 дена и ќе трае до 22 август. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“ се организира во смени пред рампата што води кон Русино и се пропуштаат само камиони на гостиварски Комуналец.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 32 минути

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 4 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 6 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 6 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 7 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 7 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 11 час

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 12 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!