Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Села создаде револуција во политиката на земјата и покажа што е одговорност

Објавено

на

Потпретседателот на Алијанса за Албанците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари, по оставката што ја поднесе лидерот на партијата Зијадин Села вчеравечер се огласи преку фејсбук, нагласувајќи дека Села во историјата влегува како човек, затоа што покажал одговорност.

„Зијадин Села е симболот на Алијансата за Албанците, тој е човекот кој храбро се соочи со потребата од промени, создавајќи револуција во политиката на земјата. Тој стана адвокат за човекови права. Неговата политичка кауза не беа само Албанците, без разлика што тој беше инспириран и продолжува да се инспирира од нив, негова кауза беше и е народот и неговата благосостојба без разлика на вера, етничка припадност, јазик или боја на кожа. Во многу важен пресврт во историјата на македонската држава, тој се стави на чело, ризикувајќи го сопствениот живот за да може државата да се ослободи од канџите на диктатурата што ја освои. За среќа Зијадин преживеа и со него победи демократијата, а особено мирот триумфираше поради него, бидејќи таа вечер кога беше варварски силуван во собраниската сала, неговите сериозни слики ги окупираа медиумите насекаде … албанскиот народ, како никогаш досега, без разлика дали припаѓа на Алијансата, дали е на ДУИ или на која било друга партија, излезе на улица да ја дели правдата, но неговиот повик за мир и воздржаност беше историски и покажа однесување на мудар човек. За среќа, Зијадин ќе продолжи да биде дел од Алијансата, за среќа неговиот sui generis придонес ќе биде голема поддршка за целата партија, но вечерва на целата политичка класа на државата, особено на нивото на претседателите, покажа дека: кој знае да ја преземе одговорноста, во историјата влегува како човек, а Зијадин Села е таков! Ви благодариме претседателе!“, напиша Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 5 минути

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 3 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 4 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 6 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 7 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 19 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 22 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 1 ден

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена