Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Таравари: Сите се веќе уморни од игрите на власта, нека ги остават учениците на раат

Објавено

на

Политичките игри на власта продолжуваат, во Гостивар со незаконски постапки се поставуваат директори на училиштата, а државните институции и другите релевантни органи не реагираат, туку им служат на партиите на власт, беше истакнато на денешната прес конференција во Општина Гостивар, за состојбите во училиштата на гостиварска територија, по одземањето на надлежностите во образованието.

„Од мојата спротивна страна е министер, кој не се знае како ја добил титулата доцент и премиер, кој знае само да прави пазар. Веќе им реков, земете ги ингеренциите за 4 години, продадете им ги на ДУИ и оставете ги учениците на раат. Сите се веќе уморни од овие игри и овие случувања. За оваа ситуација се известени шест Амбасади и нашето е до тука, понатаму треба да реагираат институциите на системот. Но, од бомбите на Ел Чека слушаме кои се обвинители, кои се судии и на каков начин биле именувани, значи прво требало некој гаранција да даде кај господинот Ахмети, дека ќе и служи на партијата за да биде именуван. Сите процедури завршуваат во фиоките на обвинителство и судот.“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Образложувајќи ги постапките и преземените чекори околу именувањата и разрешувањата на директорите во училиштата, Шкљким Весели од општинската правна служба рече дека целта на Државниот просветен инспекторат била одземање на ингеренциите, без да се запазат прописите.

„Со првото одземање на надлежностите, министерот назначи директори во сите oпштински основни и средни училишта  во Гостивар. По истекот на решението за одземање на ингеренциите, градоначалникот во сите основни училишта ги прогласи за ништовни решенијата за избор на директори, бидејќи јавниот оглас за нивен избор не бил во согласност со законот, а бидејќи Законот за средно образование не предвидува точно во колку дневни весници мора да се објави огласот, извршено е разершување на директорите. По овие дејствија, Државниот просветен инспекторат изврши вонреден надзор во сите училишта. За истиот случај, имаме две различни уптаства од нивна страна. Во ООУ „Исмаил Ќемали“, беше констатирано дека нема никаков прекршок од страна на градоначалникот, а за истата работа во друго основно училиште, е дадено упатство за други дејствија. Целата оваа постапка е забрзана од страна на Државниот просветен инспекторат за да се стигне до политичката цел, да му се одземат овластувањата на градоначалникот. Министерот за образование му ги одзема надлежностите на градоначалникот без да има одлука од второстепената комисија како надлежен орган, со цел тој да одлучува врз основа на одлуката на комисијата.“, изјави меѓу другото Весели.

Министерството за образование во два наврати му ги одзеде на Таравари надлежностите во делот на именување и разрешување на директори во училиштата. Сега, ингеренциите се во раце на Министерството, а градоначалникот би требало да ги добие назад по истекот на девет месеци од одземањето, односно во ноември. Како ќе се одвиваат работите до тогаш и што ќе се случува со почетокот на новата учебна година, останува да се види.

 

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 1 час

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 2 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 5 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 5 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 6 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 8 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 9 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 9 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 10 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 10 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 11 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 12 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 6 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена