fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Таравари со апел до граѓаните и полицијата да бидат поширокогради и гостопримливи кон иселениците

Објавено

на

Во пресрет на помасовното доаѓање на печалбарите, градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари испрати апел до граѓаните и до полицијата во кој побара да се покажат поширокогради и погостољубиви кон иселениците. Ако недисциплинираното однесување во сообраќајот немало посериозни последици, тогаш според Таравари граѓаните требало да бидат потолерантни, а полицијата да делува превентивно, за да нема потреба од казни.

„Иселениците престојуваат само неколкудена во родниот крај, и во тие денови,  трошат и инвестираат толку многу пари што ја држат во живот  економијата на државава. Ако мал дел од нив, во главно помладите, не се доволно дисциплинирани во сообраќајот, и заедно со други млади од нашиот град  се однесуваат на начин кој потешко можат да го прифатат постарите генерации, сепак треба да бидеме малку поширокогради  и потолерантни, сé додека нивното однесување не остава последици, или не претставува некоја посериозна повреда на законот и нормативите. Упатувам апел до Полициската станица – Гостивар, односно до командирот на Полициската станица,  да ги мобилизира што поефикасно полициските службеници да бидат на ниво на задачата, повеќе  да влијаат превентивно и што повеќе да асистираат за успешно справување со гужвата во сообраќајот, без да се има потреба за казнени мерки.“, наведува градоначалникот.

Во зимската сезона на престој на иселениците во родниот крај, Таравари преку отворено писмо до командирот на ПС Гостивар упати слични барања за поголема толеранција и коректност кон печалбарите.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!