Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари во гимназија: Ќе продолжам да инсистирам да се вратат укинатите паралелки

Објавено

на

Настава во паралелките на турски јазик во гимназијата во Гостивар се‘ уште нема. Бојкотот заради укинувањето на една паралелка во прва година продолжува. Наместо на часови професорите решија да се собираат во училишниот двор и јавно да го покажат своето незадоволство од кратењето на паралелката. Вчера, поддршка добија и од ученици и родители.

„Проблемот е во Владата, во Министерството за образование, а не во општината. Ние баравме 9 паралелки на албански, 3 на турски и две на македонски, но на албански одобрија 7, а на турски 2. И понатаму ќе инсистираме да се вратат скратените паралелки“, рече градоначалникот Арбен Таравари кој денес беше во посета на училиштето.

Тој рече дека како општина направиле се што е во нивна ингеренција, а доколку професорите протестираат пред Владата, тој ќе оди заедно со нив.

„Јас лично минимум три пати се слушнав со министерката барајќи да остане ист број на паралелки, бидејќи ни се создава проблем, имаме кадар којшто ќе остане со намален број часови. Но, за сега нема решение. Проблемот е во Владата, а не во општината. Да, има одредени ученици коишто не ги исполнуваат условите, но такви примери има и во други градови. И ние само бараме, тоа што се дозволува во другите општини, да се дозволи и во Гостивар. Ако треба да се протестира, треба да се протестира пред Владата. Ако излезат професорите да протестираат пред Владата, јас ќе излезам заедно со нив. Не е добро да има кратење ни во турски, ни во албански, ни во македонски паралелки.“, рече  Таравари.

При посетата на гимназијата, градоначалникот ги разгледа четирите нови кабинети во училиштето, по математика, физика, биологија и хемија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 8 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 13 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 14 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 3 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Taravari në gjimnaz: Do të vazhdoj të insistoj që të kthehen paralelet e mbyllura

Објавено

на

Mësim në paralelet në gjuhën turke në gjimnazin e Gostivarit ende nuk ka. Bojkoti për shkak të mbylljes së një paralele në vitin e parë vazhdon. Në vend se në orë profesorët vendosën të mblidhen në oborrin e shkollës dhe publikisht t’a shprehin pakënaqësinë e tyre nga shkurtimi i paraleles. Dje, mbështetje morrën edhe nga nxënës dhe prindër.

“Problemi është tek Qeveria, tek Ministria e arsimit, e Jo tek komuna. Ne kërkuam 9 paralele në gjuhën shqipe, 3 në atë turke dhe dy në atë maqedone, por në gjuhën shqipe miratuan 7 paralele, kurse në gjuhën turke 2. Edhe më tej do të insistojmë që të kthehen paralelet e shkurtuara”, tha kryetari Arben Taravari i cili sot ishte në vizitë të shkollës.

Ai tha se si komunë kanë bërë gjithçka që është në ingerencat e tyre, e nëqoftëse profesorët protestojnë para Qeverisë, ai do të shkojë bashkë me to.

“Unë personalisht tre herë u dëgjova me ministren duke kërkuar të mbetet numri i njejtë i paraleleve, pasi na krijon probleme, kemi kuadër i cili do të mbetet me numër të zvogëluar të orëve. Por, për tash nuk ka zgjidhje. Problemi është tek Qeveria, e Jo tek komuna. Po, ka nxënës të caktuar të cilët nuk i përmbushin kushtet, por shembuj të tillë ka edhe në qytete tjera. Dhe ne vetëm kërkojmë, atë që lejohet në komunat e tjera, të lejohet edhe në Gostivar. Nëse duhet të protestohet, duhet të protestohet para Qeverisë. Nëse dalin profesorët të protestojnë para Qeverisë, unë do të dal bashkë me to. Nuk është mirë të ketë shkurtime as në paralelet turke, as në ato shqipe, as në ato maqedone.”, tha Taravari.

Gjatë vizitës së gjimnazit, kryetari i rishikoi katër kabinetet e reja në shkollën, për matematikë, fizikë, biologji dhe kimi.

Популарно изминативе 100 дена