Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари во гимназија: Ќе продолжам да инсистирам да се вратат укинатите паралелки

Објавено

на

Настава во паралелките на турски јазик во гимназијата во Гостивар се‘ уште нема. Бојкотот заради укинувањето на една паралелка во прва година продолжува. Наместо на часови професорите решија да се собираат во училишниот двор и јавно да го покажат своето незадоволство од кратењето на паралелката. Вчера, поддршка добија и од ученици и родители.

„Проблемот е во Владата, во Министерството за образование, а не во општината. Ние баравме 9 паралелки на албански, 3 на турски и две на македонски, но на албански одобрија 7, а на турски 2. И понатаму ќе инсистираме да се вратат скратените паралелки“, рече градоначалникот Арбен Таравари кој денес беше во посета на училиштето.

Тој рече дека како општина направиле се што е во нивна ингеренција, а доколку професорите протестираат пред Владата, тој ќе оди заедно со нив.

„Јас лично минимум три пати се слушнав со министерката барајќи да остане ист број на паралелки, бидејќи ни се создава проблем, имаме кадар којшто ќе остане со намален број часови. Но, за сега нема решение. Проблемот е во Владата, а не во општината. Да, има одредени ученици коишто не ги исполнуваат условите, но такви примери има и во други градови. И ние само бараме, тоа што се дозволува во другите општини, да се дозволи и во Гостивар. Ако треба да се протестира, треба да се протестира пред Владата. Ако излезат професорите да протестираат пред Владата, јас ќе излезам заедно со нив. Не е добро да има кратење ни во турски, ни во албански, ни во македонски паралелки.“, рече  Таравари.

При посетата на гимназијата, градоначалникот ги разгледа четирите нови кабинети во училиштето, по математика, физика, биологија и хемија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 1 час

Најдобрите 10 италијански сирења кои се сакани ширум светот

Гостиварпред 2 часа

Жена нападната од куче скитник во Врапчиште

Спортпред 5 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 6 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 7 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 20 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 22 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari në gjimnaz: Do të vazhdoj të insistoj që të kthehen paralelet e mbyllura

Објавено

на

Mësim në paralelet në gjuhën turke në gjimnazin e Gostivarit ende nuk ka. Bojkoti për shkak të mbylljes së një paralele në vitin e parë vazhdon. Në vend se në orë profesorët vendosën të mblidhen në oborrin e shkollës dhe publikisht t’a shprehin pakënaqësinë e tyre nga shkurtimi i paraleles. Dje, mbështetje morrën edhe nga nxënës dhe prindër.

“Problemi është tek Qeveria, tek Ministria e arsimit, e Jo tek komuna. Ne kërkuam 9 paralele në gjuhën shqipe, 3 në atë turke dhe dy në atë maqedone, por në gjuhën shqipe miratuan 7 paralele, kurse në gjuhën turke 2. Edhe më tej do të insistojmë që të kthehen paralelet e shkurtuara”, tha kryetari Arben Taravari i cili sot ishte në vizitë të shkollës.

Ai tha se si komunë kanë bërë gjithçka që është në ingerencat e tyre, e nëqoftëse profesorët protestojnë para Qeverisë, ai do të shkojë bashkë me to.

“Unë personalisht tre herë u dëgjova me ministren duke kërkuar të mbetet numri i njejtë i paraleleve, pasi na krijon probleme, kemi kuadër i cili do të mbetet me numër të zvogëluar të orëve. Por, për tash nuk ka zgjidhje. Problemi është tek Qeveria, e Jo tek komuna. Po, ka nxënës të caktuar të cilët nuk i përmbushin kushtet, por shembuj të tillë ka edhe në qytete tjera. Dhe ne vetëm kërkojmë, atë që lejohet në komunat e tjera, të lejohet edhe në Gostivar. Nëse duhet të protestohet, duhet të protestohet para Qeverisë. Nëse dalin profesorët të protestojnë para Qeverisë, unë do të dal bashkë me to. Nuk është mirë të ketë shkurtime as në paralelet turke, as në ato shqipe, as në ato maqedone.”, tha Taravari.

Gjatë vizitës së gjimnazit, kryetari i rishikoi katër kabinetet e reja në shkollën, për matematikë, fizikë, biologji dhe kimi.

Популарно изминативе 100 дена