Поврзи се со нас

Вести

Taravari: Në kohë krize, është shumë e vështirë për t’u mbledhur taksat

Објавено

на

Është shumë e vështirë për ne që të mbledhim taksat në kohë, sidomos pas vitit 2020 kur filloi pandemia e Kovid-it, tha sot kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari.

-Gjatë pandemisë nga viti 2020 deri në vitin 2021 nuk kemi bërë shumë presion ndaj qytetarëve për të paguar taksat. Tani si Komunë e Gostivarit kemi filluar një fushatë për të motivuar njerëzit që të paguajnë, sepse ndryshe nuk mund të funksionojmë, tha Taravari në pyetjen para nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit me grupin e dytë prej 24 partnerë-komuna në kuadër të Projektit të USAID-it për Forcimin e Kapaciteteve për Shfrytëzimin e Resurseve, me titull “Partnerët e rinj dhe buxhetim më i mirë komunal”.

Ai theksoi se vendi ynë është vendi më i centralizuar në rajon dhe në Evropë.

-Me këtë dua të them se shumë pak para u kthehen komunave, veçanërisht në këto kohë të vështira me pandeminë e Kovid-it, krizën energjetike, dhe tani luftën mes Rusisë dhe Ukrainës që ndikoi në rritjen e çmimeve dhe varfërimin e qytetarëve. Tani ata paguajnë më pak taksa, të cilat janë burimet kryesore të financimit në komunat, tha Taravari.

Në një shoqëri të këtillë të centralizuar dhe funksionim të shtetit, theksoi ai, është vërtet e vështirë që komunat të funksionojnë.

-I bashkohem kërkesës së Bashkësisë të Njësive të Vetëqeverisjes Lokale – BNJVL që ose Qeveria të zbatojë decentralizimin fiskal, në mënyrë që më shumë para nga taksat t’u kthehen komunave ose të ndihmohet siç ndodhi në vitin 2018, kur fatkeqësisht Komuna e Gostivarit ka qenë e vetmja komunë urbane opozitare dhe më së paku ka marrë nga të gjitha komunat tjera”, tha Taravari.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 минути

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 1 час

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 2 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 3 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 4 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 4 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 6 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 7 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

Таравари: Во услови на криза многу тешко се наплаќаат даноците

Објавено

на

Многу тешко успеваме навреме да ги наплатиме даноците, особено после 2020 година кога почна ковид пандемијата, изјави денеска градоначалникот на Општина  Гостивар, Арбен Таравари.

-За време на пандемијата од 2020 до 2021 година ние не ги притискавме многу граѓаните да плаќаат даноци. Сега како Општина Гостивар започнавме кампања  за да ги мотивираме луѓето да плаќаат, бидејќи поинаку не можеме да функционираме, изјави Таравари во одговор на прашање  пред почетокот на церемонијата за потпишување Меморандум за соработка со втората група 24 нови партнер-општини во рамките на Проектот на УСАИД за Зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите, насловена „Нови партнери и подобро општинско буџетирање“.

Тој нагласи дека нашата земја е најцентрализирана држава во регионот и во Европа.

-Под тоа подразбирам дека многу малку пари им се враќаат на општините, посебно во овие тешки периоди со ковид пандемија, енергетската криза, а сега и војната меѓу Русија и Украина што влијаеше врз покачување на цените и осиромашување на граѓаните. Сега тие се помалку плаќаат даноци, а тоа се основните извори на финансии во општините, посочи Таравари.

Во вакво централизирано општество и функционирање на држава, потенцира, навистина е тешко да функционираат општините.

-Се приклучувам на барањето на Заедницата на единиците на локалната самоуправа – ЗЕЛС дека или треба Владата да спроведе фискална децентрализација, со што повеќе пари од даноците ќе се враќаат во општините или, пак, да помогне како што се случи во 2018 година, кога за жал Општина Гостивар беше единствена урбана опозициска општина и доби најмалку пари од сите други општини, рече Таравари.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена