Поврзи се со нас

Вести

Taravari: Në kohë krize, është shumë e vështirë për t’u mbledhur taksat

Објавено

на

Është shumë e vështirë për ne që të mbledhim taksat në kohë, sidomos pas vitit 2020 kur filloi pandemia e Kovid-it, tha sot kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari.

-Gjatë pandemisë nga viti 2020 deri në vitin 2021 nuk kemi bërë shumë presion ndaj qytetarëve për të paguar taksat. Tani si Komunë e Gostivarit kemi filluar një fushatë për të motivuar njerëzit që të paguajnë, sepse ndryshe nuk mund të funksionojmë, tha Taravari në pyetjen para nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit me grupin e dytë prej 24 partnerë-komuna në kuadër të Projektit të USAID-it për Forcimin e Kapaciteteve për Shfrytëzimin e Resurseve, me titull “Partnerët e rinj dhe buxhetim më i mirë komunal”.

Ai theksoi se vendi ynë është vendi më i centralizuar në rajon dhe në Evropë.

-Me këtë dua të them se shumë pak para u kthehen komunave, veçanërisht në këto kohë të vështira me pandeminë e Kovid-it, krizën energjetike, dhe tani luftën mes Rusisë dhe Ukrainës që ndikoi në rritjen e çmimeve dhe varfërimin e qytetarëve. Tani ata paguajnë më pak taksa, të cilat janë burimet kryesore të financimit në komunat, tha Taravari.

Në një shoqëri të këtillë të centralizuar dhe funksionim të shtetit, theksoi ai, është vërtet e vështirë që komunat të funksionojnë.

-I bashkohem kërkesës së Bashkësisë të Njësive të Vetëqeverisjes Lokale – BNJVL që ose Qeveria të zbatojë decentralizimin fiskal, në mënyrë që më shumë para nga taksat t’u kthehen komunave ose të ndihmohet siç ndodhi në vitin 2018, kur fatkeqësisht Komuna e Gostivarit ka qenë e vetmja komunë urbane opozitare dhe më së paku ka marrë nga të gjitha komunat tjera”, tha Taravari.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 12 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 12 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 13 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 14 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 16 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 17 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 18 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 18 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 19 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 20 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 21 час

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

Таравари: Во услови на криза многу тешко се наплаќаат даноците

Објавено

на

Многу тешко успеваме навреме да ги наплатиме даноците, особено после 2020 година кога почна ковид пандемијата, изјави денеска градоначалникот на Општина  Гостивар, Арбен Таравари.

-За време на пандемијата од 2020 до 2021 година ние не ги притискавме многу граѓаните да плаќаат даноци. Сега како Општина Гостивар започнавме кампања  за да ги мотивираме луѓето да плаќаат, бидејќи поинаку не можеме да функционираме, изјави Таравари во одговор на прашање  пред почетокот на церемонијата за потпишување Меморандум за соработка со втората група 24 нови партнер-општини во рамките на Проектот на УСАИД за Зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите, насловена „Нови партнери и подобро општинско буџетирање“.

Тој нагласи дека нашата земја е најцентрализирана држава во регионот и во Европа.

-Под тоа подразбирам дека многу малку пари им се враќаат на општините, посебно во овие тешки периоди со ковид пандемија, енергетската криза, а сега и војната меѓу Русија и Украина што влијаеше врз покачување на цените и осиромашување на граѓаните. Сега тие се помалку плаќаат даноци, а тоа се основните извори на финансии во општините, посочи Таравари.

Во вакво централизирано општество и функционирање на држава, потенцира, навистина е тешко да функционираат општините.

-Се приклучувам на барањето на Заедницата на единиците на локалната самоуправа – ЗЕЛС дека или треба Владата да спроведе фискална децентрализација, со што повеќе пари од даноците ќе се враќаат во општините или, пак, да помогне како што се случи во 2018 година, кога за жал Општина Гостивар беше единствена урбана опозициска општина и доби најмалку пари од сите други општини, рече Таравари.

Популарно изминативе 100 дена