Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Став на Арбен Таравари, потпретседател на Алијанса за Алнаците и градоначалник на Гостивар:

Објавено

на

Политичката хистерија што ја зафати планетава се чини како најмногу да дојде до израз во Македонија. Мали сме во географска смисла на зборот, но „гиганти“ сме во однос на корупцијата. Секојдневно живееме и сме сведоци на корумпираното бирократско мочуриште, во коешто плови сè и сешто. Власта е во постојана кавга со неколку држави, како да не ѝ беше доволен сомнителниот начин на доаѓање на тронот. Ме потсетува на сицијалијанска организација од 70- тите. Во декорот фалат уште прстените на малиот прст и префиксот Дон. Пурите и оделата се тука. Неволји на сите страни.

И покрај сè, по природа сум оптимист и верувам во решенија. Не е доволно само да се фокусираме на проблемите. Решението се состои во два збора, техничка влада. Без партиски натпревар, затоа што ако нешто ни стана јасно досега е дека таквите натпревари се манипулираат и нема победник, туку победен. Партискиот каприц треба да излезе од врата и од ѕидовите на владините седишта и да почне да функционира кабинет кој наместо своите ќе ги полни џебовите на граѓаните.

Итна, стручна интервенција е потребна во следниве жаришта:

  1. Корупција
  2. Невработеност
  3. (Не)образование
  4. (Не)здравство
  5. (Не)администрација

Наместо формулата „нова власт – ново ‘племе’ на работа“, потребна е инвестиција во квалификуван кадар, којшто полека ќе нè носи кон хоризонтите на професионалното, очекуваното и продуктивното, а не во сосема обратното. Економијата ќе земе здрав здив само ако соодветно се ‘таргетираат’ овие 5 невралгични точки, бидејќи на Македонија не ѝ недостигаат пари туку транспарентност. Парите на народот одат на сметка на една мала група ‘контролори’ или подобро ‘конфискатори’ на јавниот џеб, па така градовите имаат по 4-5 газди, а останатите се слуги или непријатели на дворот.

Друг проблем кој ја наметнува својата ‘цена’ е и нашиот однос со блиските, а и подалечните соседи. Дипломатијата е особено чувствителен сектор, кој што има потреба од меѓупартиска нтервенција, без политички страсти со јасна визија и мисија. Со децении го чекаме Денот! Според календарот на власта, сите бевме известени дека ЕУ ќе ги започне преговорите за максимум еден месец, а по отворањето на преговорите прашање на денови беше влегувањето во ЕУ. Но, другиот календар беше европско – бриселскиот, каде што денот трае според политичката стратегија. Извештајот е јасен – високата корупција додава многу дневни часови. Па, така еден ден ни се мери како една година.

Техничката влада ќе мора да даде приоритет на излез од кризата на историските дилеми и да работи на усогласување на владиниот и ЕУ – календарот. Токму во такво ‘руво’ оваа влада би дала пример за сите други, идни влади, работејќи и не очекувајќи пофалби и комплименти, туку успешно завршувајќи ги своите задачи.

На Македонија не ѝ треба Столе кого го вработи братучедот, ниту Шабан чијашто функција е заслужена поради семејната поврзаност со партискиот лидер. Сега е време на сите оние дами и господа кои се истакнаа во аулите на домашните и меѓународните универзитети, кои си ја сакаат земјата и народот, да дојдат до израз. Сега е време да владеат експерти! Немаме ниту една минута за политички играрии или псевдо-стратегии. Сега е време партиите да се стават на фронтот и да делуваат со сиот свој потенцијал, но во конструктивна, а не деструктивна смисла на зборот. Во спротивно, решението ќе си (о)стане само мисловна именка, а иднината на државата заробена во рацете на неколкумина ‘босови’ со јасна визија за својот личен напредок, а со мрачна за напредокот на народот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 12 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 13 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 13 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 14 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 16 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 17 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 18 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 19 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 20 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 21 час

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 21 час

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена