Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари за Пописот: Луѓето бегаат зашто не гледаат перспектива во оваа држава

Објавено

на

Резултатите од Пописот 2021 покажаа дека Полошкиот регион за 20 години загубил најголем број на население, над 52.500 лица, а во Општина Гостивар има околу 26% помалку граѓани. Пад на бројот на жители се бележи низ целата држава, освен во Скопскиот регион, кој е единствен каде во последните две децении е евидентиран раст.

Во одговор на новинарско прашање на Gostivarpress.mk, да ги искоментира податоците од Пописот, градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, рече дека иселувањето е последица на лошите состојби во државата во сите области. од што граѓаните се разочарани.

„Ние горе долу знаевме дека бројките ќе бидат такви. Сите гледаме дека по улиците, населбите, селата иам се помалку и помалку луѓе. За жал, Гостивар е еден од попогодените општини со минус од околу 22.000 жители, од сите етнички заедници. Има помалку и Македонци, и Албанци и Турци, освен Роми кои се отприлика со иста бројка регистрирани. Луѓето бегаат од државата од разочараност, од лош образовени систем- посебно високото образование, лош здравствен систем, нефункционална правна држава, криминал и корупција на сите страни. Луѓето не гледаат перспектива овде и бегаат. Ова не е од сега, ова се случува 20 години наназад“, изјави градоначалникот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 20 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 24 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 1 ден

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari për Regjistrimin e popullsisë: Njerëzit ikin pasi nuk shohin perspektivë në këtë shtet

Објавено

на

Rezultatet e regjistrimit të vitit 2021 treguan se rajoni i Pollogut për 20 vjet ka humbur numrin më të madh të popullsisë, mbi 52.500 banorë, ndërsa në komunën e Gostivarit ka rreth 26% më pak qytetarë. Numri i banorëve është në rënie në të gjithë vendin, me përjashtim të rajonit të Shkupit, i cili është i vetmi ku është shënuar rritje në dy dekadat e fundit.

Në pyetjen e gazetarëve të Gostivarpress.mk, për të komentuar të dhënat nga Regjistrimi, kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, tha se dëbimi është pasojë e gjendjes së keqe në vend në të gjitha fushat nga e cila qytetarët janë të zhgënjyer.

“Ne e dinim pak a shumë që shifrat do të ishin të tilla. Të gjithë e shohim që nëpër rrugë, lagje, fshatra ka gjithnjë e më pak njerëz. Fatkeqësisht, Gostivari është një nga komunat më të prekura me një deficit prej rreth 22.000 banorësh, nga të gjitha bashkësitë etnike. Ka më pak maqedonas, shqiptarë dhe turq, përveç romëve që janë afërsisht të njëjtin numër të regjistruar. Njerëzit po ikin nga vendi nga zhgënjimi, nga një sistem i keq arsimor – veçanërisht arsimi i lartë, një sistem i keq shëndetësor, një shtet ligjor jofunksional, krimi dhe korrupsioni nga të gjitha anët. Njerëzit nuk shohin perspektivë këtu dhe ikin. Kjo nuk është prej tash, kjo po ndodh që prej 20 vitesh”, tha kryetari.

Популарно изминативе 100 дена