Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари за Пописот: Луѓето бегаат зашто не гледаат перспектива во оваа држава

Објавено

на

Резултатите од Пописот 2021 покажаа дека Полошкиот регион за 20 години загубил најголем број на население, над 52.500 лица, а во Општина Гостивар има околу 26% помалку граѓани. Пад на бројот на жители се бележи низ целата држава, освен во Скопскиот регион, кој е единствен каде во последните две децении е евидентиран раст.

Во одговор на новинарско прашање на Gostivarpress.mk, да ги искоментира податоците од Пописот, градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, рече дека иселувањето е последица на лошите состојби во државата во сите области. од што граѓаните се разочарани.

„Ние горе долу знаевме дека бројките ќе бидат такви. Сите гледаме дека по улиците, населбите, селата иам се помалку и помалку луѓе. За жал, Гостивар е еден од попогодените општини со минус од околу 22.000 жители, од сите етнички заедници. Има помалку и Македонци, и Албанци и Турци, освен Роми кои се отприлика со иста бројка регистрирани. Луѓето бегаат од државата од разочараност, од лош образовени систем- посебно високото образование, лош здравствен систем, нефункционална правна држава, криминал и корупција на сите страни. Луѓето не гледаат перспектива овде и бегаат. Ова не е од сега, ова се случува 20 години наназад“, изјави градоначалникот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Вестипред 38 минути

Француските багети заштитени како наследство на УНЕСКО

Вестипред 2 часа

Православните празнуваат Воведение на Пресвета Богородица

Спортпред 14 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 15 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 18 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 19 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 19 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 23 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 24 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 1 ден

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 1 ден

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 2 дена

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari për Regjistrimin e popullsisë: Njerëzit ikin pasi nuk shohin perspektivë në këtë shtet

Објавено

на

Rezultatet e regjistrimit të vitit 2021 treguan se rajoni i Pollogut për 20 vjet ka humbur numrin më të madh të popullsisë, mbi 52.500 banorë, ndërsa në komunën e Gostivarit ka rreth 26% më pak qytetarë. Numri i banorëve është në rënie në të gjithë vendin, me përjashtim të rajonit të Shkupit, i cili është i vetmi ku është shënuar rritje në dy dekadat e fundit.

Në pyetjen e gazetarëve të Gostivarpress.mk, për të komentuar të dhënat nga Regjistrimi, kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, tha se dëbimi është pasojë e gjendjes së keqe në vend në të gjitha fushat nga e cila qytetarët janë të zhgënjyer.

“Ne e dinim pak a shumë që shifrat do të ishin të tilla. Të gjithë e shohim që nëpër rrugë, lagje, fshatra ka gjithnjë e më pak njerëz. Fatkeqësisht, Gostivari është një nga komunat më të prekura me një deficit prej rreth 22.000 banorësh, nga të gjitha bashkësitë etnike. Ka më pak maqedonas, shqiptarë dhe turq, përveç romëve që janë afërsisht të njëjtin numër të regjistruar. Njerëzit po ikin nga vendi nga zhgënjimi, nga një sistem i keq arsimor – veçanërisht arsimi i lartë, një sistem i keq shëndetësor, një shtet ligjor jofunksional, krimi dhe korrupsioni nga të gjitha anët. Njerëzit nuk shohin perspektivë këtu dhe ikin. Kjo nuk është prej tash, kjo po ndodh që prej 20 vitesh”, tha kryetari.

Популарно изминативе 100 дена