Поврзи се со нас

Вести

ТДП ќе го поддржи Бејта во вториот круг од изборите

Објавено

на

 

Турската демократска партија во Гостивар во вториот круг од Локалните избори, ќе го поддржи кандидатот за градоначалник на ДУИ, Невзат Бејта. Соработката меѓу двете партии на локално ниво, денес беше официјализирана со потпишување на договор.

„Пред да ја донесеме оваа одлука, имавме консултации со основачите на партијата и со нашите членови. Направивме анализа и донесовме здрава одлука во која веруваме. Невзат Бејта како градоначалник со реализирани 600 проекти изминатите четири години покажа како треба да се работи и беше пример за цела Македонија. Затоа нашата одлука е во вториот круг да ја поддржиме победничката коалиција која ќе донесе мир и спокојство за сите граѓани во Гостивар, без разлика на верската и етничката припадност“, изјави Муједин Кахвеџи, претседател на огранокот на ТДП во Гостивар

            „Ова е природна коалиција која не ја правиме за наши лични интереси туку за нашите граѓани и нашиот град Гостивар. За разлика од политичкиот противкандидат, ние имаме програма, која заедно со ТДП и другите партнери на коалицијата ќе ја реализираме и која ќе оди во интерес на сите граѓани Албанци, Турци. Македоцни, Роми и други. Тоа го правиме затоа што го сакаме нашиот град и нашата општина. Со оваа програма во 2021 година Гостивар  ќе биде убав како градовите од Европската Унија и оние во Република Турција“, рече во својата изјава Невзат Бејта, претседател на огранокот на ДУИ во Гостивар и кандидат за градоначалник.

            Кахвеџи од ТДП потенцираше дека освен од гостиварскиот огранок, Бејта ќе ја добие нивната поддршка и од ограноците на Горна и Долна Бањица како и на Здуње.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 10 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 12 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 14 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 15 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 16 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 16 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 17 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 19 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена