Поврзи се со нас

Гостивар

Театарот од Бугарија најдобар на Меѓународниот фестивал „Отело“ во Гостивар

Објавено

на

Бугарската екипа ги собра наградите на шестото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“ , кој изминатите денови се одржуваше во Гостивар. Фестивалот се заокружи вчеравечер, токму со доделување на наградите.

За најдобра актерка беше прогласена Климентина Фарцова, за најдобар актер Мартин Димиев, признанието за најдобар режисер го понесе Надја Панчева, сите од екипата на Спам Студио од Бугарија, чија претстава „Разрушување“ беше избрана и за најдобра на фестивалот.

МТФ Фестивалот „Отело“ се одржа од 12 до 17 септември во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар. Во негови рамки беа поставени шест драмски претстави на тетатри од земјава, Албанија, Бугарија, Турција и Косово.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена