fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Течат подготовките за прослава на Водици во Гостивар

Објавено

на

  Големиот христијански празник Богојавление-Водици се прославува во сабота, 19 јануари. Во Гостивар течат последните подготовки за прославата, а иницијативниот одбор со голема посветеност работи на дефинирање на деталите за целокупната манифестација.

  По повод празникот, света литургија ќе биде отслужена во соборната црква „Пресвета Богородица” од каде ќе тргне и литијата во 11 часот. Чинот на осветувањето и положувањето на светиот крст во водите на Вардар, точно напладне ќе го изврши, Митрополитот тетовско-гостиварски, господин Јосиф.

  Иницијативниот одбор ги поканува сите христијански верници да бидат дел од прославата на Водици во Гостивар, за да помогнат во зачувување на традицијата. Воедно ги повикува заинтересираните за вадење на чесниот и животворен крст од водите на реката Вардар, да се пријават на тел. број ‎078-998-554. До сега се пријавени дваесетина млади гостиварци.

  Денес, на празникот Василица како што налагаат традициите, во дворот на црквата Пресвета Богoродица во Гостивар, се сучеше врвката со која се врзува крстот.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 4 часа

  Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

  Вестипред 6 часа

  Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 8 часа

  Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

  Гостиварпред 9 часа

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 10 часа

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 11 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 12 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 12 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 13 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 13 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 14 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 14 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 16 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена