fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Тече пријавувањето за грантови за рестораните за свадби, сумата од 3.000 до 10.000 евра

Објавено

на

Угостителите со категоризирани ресторани за свадби и други свечености имаат уште осум дена рок да аплицираат за државна помош. Огласот за грантови за ваквите објекти беше отворен на 16 ноември, а завршува на 28.

Право на помош имаат категоризирани ресторани за свадби и свечености кои од јануари до октомври имале помал промет од над 75% во однос на лани истиот период. Огласот не се однесува на: гостилници, пицерии, ќебапчилници, млечни ресторани, фаст фуд објекти.

Износот на грантот се движи од 180.000 до 600.000 денари, зависно приходот во 2019, бројот на вработени и видот на решението за категоризација.

Аплицирањето се врши електронски. Деталите можете да ги најдете на следниот ЛИНК.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!