fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Техничкото училиште во Гостивар доби грантови од 60 илјади евра – ќе се произведуваат метали со насовремена технологија

Објавено

на

Средното техничко училиште во Гостивар преку неколку проекти ќе го подигнува квалитетот и ќе ги подобри условите за изведување на практичната настава. Училиштето доби три гранта во вкупна вредност од 60 илјади евра, кои се значајни за модерно функционирање на оваа образовна установа. Грантовите се обезбедени од Министерството за образование и наука и од компанијата ЕВН.

„Многу сме задоволни што успеавме да стигнеме до ваков успех и да ги обезбедиме грантовите. Проектите се многу значајни за нашето училиште, за подобра практична настава за учениците и стручни можности за професорите. Сега може да кажеме дека постигнавме ниво со кое се гордееме“, рече директорот на училиштето Ибраим Асани.

Средношколците ќе добијат можност да учат преку работа во самото училиште. Еден од проектите, за кој се добиени 30 илјади евра е отворање на реална компанија. Компанијата ќе се вика Мегаметал 2018 и ќе произведува предмети од метал како клупи, огради, корпи за отпад, украси и друго.  „На овој начин ќе им овозможиме на учениците практичниот дел од наставата да го реализираат во, а не надвор од училиштето. Освен што е добро за стручна подготовка на учениците, отворањето на компанијата во иднина ќе донесе и финансиски придобивки за самото училиште. Кабинетот на компанијата ќе биде опремен со најсовремена технологија CNC машини за обработка на метали“, професорот Екрем Мифтари, координатор на проектите.

Останатите два проекти кои ќе ги спроведува училиштето се за усовршување на „меки вештини“ на учениците како подготовка за пазарот на труд и опремување на кабинет за електромонтери со поддршка на ЕВН и обезбедено вработување во компанијата по завршување на образованието

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!